Wodniacy w Mazurskim Raju

2024-09-12 08:29:18(ost. akt: 2024-09-12 08:48:21)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: P. Tomkiewicz

W piątek, 30 sierpnia, w Hotelu Mazurski Raj odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu "Wodniacy w Mazurskim Raju - rozbudowa infrastruktury przystani jachtowej wraz z zapleczem serwisowym oraz szkoleniowym dla żeglarzy na wodach śródlądowych".
W sercu Mazur, wśród lasów Puszczy Piskiej, znajduje się wyjątkowy hotel. Położony w malowniczym miejscu, nad brzegiem jeziora Bełdany, z dala od zgiełku miasta, zapewnia swoim gościom niezapomniane chwile i wspomnienia. Teraz, dzięki realizacji projektu dofinansowanego Funduszy Norweskich, zostały wdrożone innowacyjne rozwiązania w zakresie świadczenia usług dla osób chcących spędzić czas na jednostkach pływających w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

W ramach projektu "Wodniacy w Mazurskim Raju - rozbudowa infrastruktury przystani jachtowej wraz z zapleczem serwisowym oraz szkoleniowym dla żeglarzy na wodach śródlądowych" zrealizowano cztery zadania.

Pierwsze z nich polegało na budowie hangaru serwisowego oraz infrastruktury szkoleniowej wraz z zapleczem. W ramach tego zadania wybudowano halę do serwisowania łodzi wyposażoną w suwnicę o ładowności 15 ton oraz warsztat wyposażony w niezbędne narzędzia. Na dachu hali zamontowana została instalacja fotowoltaiczna o łącznej mocy 49,6 kW. Energia wyprodukowana ze słońca zostanie wykorzystana na potrzeby przedsiębiorstwa i prowadzonej działalności gospodarczej, co pozwoli zmniejszyć emisję zanieczyszczeń. Wybudowano również budynek szkoleniowy, w którym uczestnicy kursów w zakresie zdobycia uprawnień do kierowania żaglówkami czy łodziami motorowymi, znajdą zakwaterowanie. Powszechne bowiem podczas kursów żeglarskich jest zakwaterowanie w kajucie łodzi.

Żeglarstwo to nie tylko sport wyczynowy, ale również forma aktywności. Z roku na rok na mazurskich jeziorach przybywa żeglujących. Dlatego drugim zadaniem realizowanym dzięki Funduszom Norweskim była budowa przystani jachtowej na 47 miejsc. Co ciekawe przy nowych pomostach zamontowane zostały portowe kosze na śmieci. A jeden kosz w ciągu roku może wyłowić z wody nawet 1 400 kilogramów śmieci.

W ramach kolejnych dwóch zadań udało się nabyć środki trwałe niezbędne do osiągnięcia celów projektu oraz dedykowane oprogramowanie wraz z aplikacją mobilną. Co to za aplikacja?

Aplikacja pozwoli m.in. wykupienie pakietu szkoleń o tematyce żeglarskiej, zarezerwowanie miejsca do cumowania łodzi, zarezerwowanie usług serwisowych, a co najważniejsze da żeglującym możliwość wezwania pomocy wraz z jednoczesnym wysłaniem dokładnej lokalizacji. Warto podkreślić, że takie rozwiązanie wdrażane w ramach projektu "Wodniacy w Mazurskim Raju - rozbudowa infrastruktury przystani jachtowej wraz z zapleczem serwisowym oraz szkoleniowym dla żeglarzy na wodach śródlądowych" jest innowacyjne na skalę światową.

Umowa o realizację projektu nr UWP-NORW.19.01.02-28-0049/22-00 w ramach schematu Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich, programu "Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje'' współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 została podpisana 9 maja 2023 roku.

Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 10 503 616,41 zł
Wydatki kwalifikowalne: 8 539 525,54 zł
Wartość dofinasowania: 5 977 667,88 zł



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5