Zielone pagórki, czyli wyjątkowa plaża w mieście
2024-08-07 15:00:00(ost. akt: 2024-08-07 15:34:18)
Niecodziennym miejscem będzie mogło pochwalić się miasto Ruciane-Nida. Na terenie po byłym tartaku powstanie zielona ekoplaża, która w naturalny sposób połączy bliskość portu i tereny rekreacyjne miasta.
Przypomnijmy. Ruciane-Nida wzbogaciło się o nowy obszar, który ma potencjał zmienić oblicze miasta. Zakupienie terenu byłego tartaku otworzyło przed gminą nowe perspektywy rozwoju, a przede wszystkim dało możliwość bezpośredniego dostępu do jeziora Guzianka Duża. To istotny krok w zapewnieniu mieszkańcom i turystom jeszcze większych atrakcji.
Ambitne plany związane z nowym terenem już teraz przyciągają uwagę. Gmina Ruciane-Nida zamierza wykorzystać zakupioną przestrzeń m.in. na stworzenie portu dla łodzi. To doskonała okazja nie tylko do rozwoju infrastruktury turystycznej, ale także do promowania miejscowych atrakcji i wzmacniania bazy rekreacyjnej miasta.
Warto przypomnieć, że w 2022 roku ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej śródmiejskiego obszaru Ruciane-Nida, który obejmował również teren brzegu jeziora Guzianka Duża i dawny tartak. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i zaowocował wyborem najlepszej koncepcji, która ma szansę odmienić oblicze tego obszaru.
Pierwsza nagroda trafiła do pracowni Restudio Jacaszek Architekci, której projekt został doceniony przez jury za klarowną i atrakcyjną kompozycję urbanistyczną. Projekt uwzględnia wszystkie lokalne uwarunkowania, a także nawiązuje do postindustrialnej historii miejsca, tworząc jednocześnie nowoczesny i funkcjonalny obszar z potencjałem rozwojowym.
Jak opisują projektanci, ich projekt przewiduje wykreowanie spójnego systemu zieleni parkowej i rekreacyjnej, która płynnie i nieprzerwanie wchodzi w obręb terenów portowych, bez kolizji z ruchem kołowym i budynkami.
— W obrębie plaży przewiduje się wykreowanie naturalnego krajobrazu z pagórkami, do których ukształtowania przewiduje się wykorzystanie ziemi z wykopu basenu portowego. Projekt zieleni zakłada zgodność gatunkową z siedliskiem oraz charakterem miejsca. Wśród gatunków drzew pojawiających się w projekcie wzdłuż brzegu jeziora znajdą się wierzby oraz olsze. Całość zostanie uzupełniona o rośliny bylinowe preferujące siedliska nadwodne: liliowce, kosaćce, sadziec plamisty, krwawnica, niezapominajki, języczka w odmianach, średniowysokie i wysokie trawy (np. trzęślica modra) — opisują architekci z Gdańska.
Zadowolenia i nadziei związanych z nową inwestycją nie kryje włodarz miasta.
— Ruciane-Nida leży na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, co jest naszym ogromnym potencjałem i ten atut staramy się skutecznie wykorzystać. Powstanie tu nowoczesny port oraz zaplecze gospodarcze. Teren objęty konkursem to idealne miejsce do powiększenia przestrzeni usługowej (skupiającej się obecnie na ulicy Dworcowej) poprzez budowę promenady, portu oraz urządzenia zieleni. To również ciekawe miejsce dla inwestorów poszukujących gruntów na prowadzenie usług związanych z turystyką. Chciałbym, aby w perspektywie kolejnych lat to miasto żyło okrągły rok. Wierzę w siłę współpracy, bo kiedy nasza mała społeczność działa wspólnie, rodzą się świetne pomysły — mówił burmistrz Piotr Feliński.
Realizacja zielonej plaży ma ruszyć jeszcze w tym roku i potrwać dwa lata. Na ten cel przeznaczono około 7 mln zł.
Opr. raz
Opr. raz
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez