Pamiątki z regionu z Kopernikiem i Konikiem w tle

2024-07-11 05:27:00(ost. akt: 2024-07-11 05:44:31)
Wszystkie nagrodzone prace będą prezentowane na wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie w październiku,

Wszystkie nagrodzone prace będą prezentowane na wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie w październiku,

Autor zdjęcia: sswim

Mikołaj Kopernik, jeden z najważniejszych naukowców w dziejach, jest nieodłącznie wiązany z Warmią i naszym regionem. Cieszy fakt, że staje się także symbolem i swoistą "pamiątką" z całych Warmii i Mazur. O pobycie w naszym regionie będzie także przypominał warmiński Konik.
Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego po raz kolejny zorganizował konkurs na regionalną pamiątkę symbolizującą kulturę i tradycje naszego wyjątkowego, pięknego regionu. Ideą inicjatywy jest stworzenie przedmiotu, który będzie nie tylko cenną pamiątką, ale także zachętą do odwiedzin Warmii, Mazur i Powiśla oraz budowaniem więzi społecznych.

Tegoroczna edycja konkursu organizowana była w dwóch kategoriach: „Pamiątka regionu Warmii i Mazur 2024” i „Mikołaj Kopernik wybrał Warmię”. W pierwszej kategorii celem konkursu było pozyskanie regionalnej pamiątki, która kojarzy się z Warmią i Mazurami, symbolizuje miejscową kulturę, tradycje, regionalne zwyczaje i nawiązuje do bogactwa naturalnego Warmii, Mazur i Powiśla.

W kategorii związanej z postacią wybitnego astronoma prace konkursowe miały odnosić się do życia i działalności Kopernika na Warmii, promować jego dokonania oraz miejsca związane z pobytem wielkiego uczonego w województwie warmińsko-mazurskim.

W konkursie mogli wziąć udział twórcy pamiątek regionalnych, pełnoletnie osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą oraz firmy. Szeroki jest także wachlarz możliwości wykonania prac konkursowych. To m.in. rzeźba, płaskorzeźba, grafika (w formie wydruku), ceramika, plecionkarstwo, kowalstwo artystyczne, wytwory rękodzieła artystycznego i inne wypełniające cechy pamiątki regionalnej.

Jak podkreślają organizatorzy konkursu, w tegorocznej edycji konkursu wpłynęło aż 57 prac z różnych zakątków Polski, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu tematem.

Mamy przywilej mieszkania w pięknym, wielokulturowym regionie, więc tego typu pamiątki, prócz ciekawej formy promocji, są także symbolami naszej różnorodności — mówi marszałek Marcin Kuchciński. — Trzeba wielkiego kunsztu, aby w małym przecież przedmiocie, zamknąć istotę przekazu czym jest ten region i co ma do zaoferowania. Bardzo się cieszę, że w naszym konkursie wzięli udział nie tylko lokalni artyści.

W dwóch kategoriach konkursowych – „Pamiątka regionu Warmii i Mazur 2024” oraz „Mikołaj Kopernik wybrał Warmię” – zostały wybrane zwycięskie prace. Wśród nagrodzonych znalazły się m.in. Zestaw z konikiem, Jeziora Warmii i Mazur, Z kulturą do lasu – zestaw grzybiarza czy Niezbędnik Kopernika „A cóż piękniejszego nad Niebo”.

Komisja konkursowa składająca się z przedstawicieli różnych instytucji miała trudne zadanie wyboru, biorąc pod uwagę dużą liczbę wysokiej jakości propozycji. Nagrody zostały przyznane także przez internautów, którzy oddali ponad 3,7 tys. głosów, wyrażając swoje preferencje.

Wszystkie nagrodzone prace będą prezentowane na wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie w październiku, dając mieszkańcom i turystom okazję do zapoznania się z różnorodnością talentów artystycznych oraz pięknem regionu Warmii i Mazur. Dzięki takim inicjatywom możemy docenić i promować lokalną kulturę, budując więzi społeczne i kształtując świadomość regionalną.W kategorii „Pamiątka regionu Warmii i Mazur 2024” wybrano następujące prace:
I miejsce praca - Zestaw z konikiem, autor Anna Lewandowska/ MILLER – nagroda 4.000 zł
II miejsce praca - Jeziora Warmii i Mazur, autor Pola Augustynowicz – nagroda 2.500 zł,
III miejsce praca – Z kulturą do lasu – zestaw grzybiarza, autor Agnieszka Markowicz / MARKOWICZ.ART - nagroda 1.500 zł.

Nagroda internautów – Łódką przez Warmię i Mazury, autor Eleonora Toś - nagroda 1.500zł.

W kategorii „Mikołaj Kopernik wybrał Warmię”:

I miejsce praca – Niezbędnik Kopernika „A cóż piękniejszego nad Niebo”, autor Agnieszka Markowicz/ MARKOWICZ.ART - nagroda 4.000 zł
Nagroda internautów – Przewrót Kopernikański, autor Rafał Toś - nagroda 1.500 zł.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5