„Wesoło jak nigdy” w Leśniczówce Pranie

2024-07-07 12:00:00(ost. akt: 2024-07-07 16:33:36)

Autor zdjęcia: Elżbieta Żywczyk

W dość nietypowy sposób, bo od spotkania z Olgą Lipińską, cenioną polską reżyserką i scenarzystką rozpoczął się XXVII Letni Sezon Artystyczny w Leśniczówce Pranie. Spotkanie z reżyserką poprowadził poeta Wojciech Kass, dyrektor Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu.
„Wesoło jak nigdy, czyli Gałczyński według Olgi Lipińskiej” to wydarzenie, które w sobotę (6 lipca) rozpoczęło XXVII Letni Sezon Artystyczny w Leśniczówce Pranie.

Rozmowa Olgi Lipińskiej z Wojciechem Kassem o Gałczyńskim przeplatana była projekcją piosenek do tekstów poety wybranych z jej programów produkowanych przez TVP.

Jak podkreślała Olga Lipińska, Gałczyński był dla niej niezwykle ważnym twórcą. W jego poezji artystka szczególnie ceni sobie humor i lirykę — jak twierdziła, to one właśnie wpłynęły na charakter jej twórczości.

Moim zdaniem największe zjawisko literackie w XX wieku w Polsce to był Gałczyński. Był on dosyć samotny, środowisko raczej nie sympatyzowało z jego poezją, ponieważ był oryginalny, a moim zdaniem - także najzdolniejszy. I co tu dużo mówić, on po prostu wyprzedzał swoją epokę. My sobie nawet nie zdajemy sprawy z tego, jak bardzo zmienił nasz język. Wziął sobie Gałczyński ten nasz język, rozsypał go i poskładał na nowo, odrzucił wszystkie starocie i zreformował. Nowoczesny język, którym dzisiaj mówimy jest właśnie Gałczyńskiego — on się do tego walnie przyczynił — mówiła w Praniu Olga Lipińska.

Odpowiadając na pytania Wojciecha Kassa, Olga Lipińska opowiadała m.in o rożnych okresach twórczości Gałczyńskiego, o tym jak na przestrzeni lat powstawały kolejne jej spektakle i kabaretowe programy telewizyjne, o artystach którzy występowali w reżyserowanych przez nią programach i o tekstach Gałczyńskiego, które mimo upływu lat wciąż są aktualne.

Z niezwykłą lekkością i ironią komentowała prezentowane piosenki. Świetnie nawiązała kontakt z publicznością i odpowiadała na zadawane jej pytania. Prańska publiczność nagrodziła artystkę gromkimi brawami, a na koniec odśpiewała słynne „I rym, cym, cym” z Kabaretu Olgi Lipińskiej.
Elżbieta ŻywczykOlga Lipińska w Leśniczówce Pranie
(fot.Jagienka Kass)
Olga Lipińska - reżyserka, scenarzystka, felietonistka i satyryczka, autorka popularnych telewizyjnych programów kabaretowych. Za zasługi dla kultury odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem Gloria Artis. Urodzona 6 kwietnia 1939 roku w Warszawie, absolwentka wydziału reżyserii warszawskiej PWST zrealizowała kilkadziesiąt spektakli dramatycznych w Teatrze Telewizji m.in. sztuki Aleksandra Fredry, Juliusza Słowackiego, Alfreda de Musseta. Najsłynniejsze z nich to "Damy i huzary", "Gwałtu, co się dzieje", "Zemsta" oraz "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i górale". Reżyserowała także na scenach teatralnych i w operze. Współpracowała z Operą Śląską i Operą Poznańską, ale też z Festiwalem Polskiej Piosenki w Opolu czy festiwalem FAMA w Świnoujściu. Wieloletnia dyrektorka warszawskiego Teatru Komedia, wychowanka Studenckiego Teatru Satyryków. Szerszej publiczności znana jest przede wszystkim jako autorka popularnych programów kabaretowych i rozrywkowych emitowanych w polskiej telewizji od końca lat sześćdziesiątych: cyklu "Właśnie leci kabarecik" i "Kabaretu Olgi Lipińskiej". W swojej pracy kontynuowała najlepsze tradycje kabaretowe spod znaku Zielonej Gęsi. Przez 30 lat funkcjonowania kabaretu przewinęło się przez niego wielu wybitnych aktorów, którzy jak twierdzi sama Olga Lipińska stawali się tu najlepsi. "Byli nie do podrobienia, niepowtarzalni, niezastąpieni, po mistrzowsku operowali prawdą, skrótem i formą" - pisała reżyserka we wspomnieniach "Co by tu jeszcze?". To między innymi wspomniany już Piotr Fronczewski, Jan Kobuszewski i Barbara Wrzesińska oraz Marek Kondrat, Janusz Gajos, Krystyna Sienkiewicz. Oprócz spektakli i kabaretonów, Olga Lipińska ma na swoim koncie także kilka książek. To: "Mój pamiętnik potoczny", " Co by tu jeszcze?" i "Jeszcze słychać śmiech"


Program artystyczny tegorocznego sezonu znajduje się na stronie internetowej www.lesniczowkapranie.art.pl w zakładce „Sezon kulturalny”. Bilety na koncerty sobotnie są do nabycia online oraz bezpośrednio w Muzeum w Praniu. W związku z tym nie obowiązują rezerwacje. Bilety na koncerty niedzielne oraz na Zabawy z Zieloną Gęsią będą do nabycia na miejscu, w Praniu, bezpośrednio przed tymi wydarzeniami. Rezerwacja jest potrzebna tylko w wypadku grup powyżej 10 osób.2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5