Motocykle i konie Andrzeja Strumiłły w Muzeum Ziemi Piskiej

2024-06-25 08:11:51(ost. akt: 2024-06-25 08:17:55)

Autor zdjęcia: Muzeum Ziemi Piskiej

Wyjątkową wystawę czasową na okres letni przygotowało Muzeum Ziemi Piskiej. Ekspozycja zatytułowana „Wolność – lot pomiędzy życiem a śmiercią” to zbiór grafik autorstwa Andrzeja Strumiłły.
Prof. Andrzej Strumiłło zapisał się w historii sztuki współczesnej w Polsce jako malarz, grafik, scenograf, ilustrator czy rzeźbiarz. Był człowiekiem renesansu, a jego twórczość wciąż jest odkrywana. Muzeum Ziemi Piskiej na wystawie czasowej zaprezentuje dwie kolekcje jego grafik pod wspólnym tytułem „Wolność – lot pomiędzy życiem a śmiercią”.

Po raz pierwszy spotykamy się z twórczością prof. Andrzeja Strumiłły w takim wydaniu – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Wystawę organizujemy dzięki życzliwości pani Edyty Wittchen. Dodatkowo zaprezentowany będzie obraz olejny Andrzeja Strumiłły wypożyczony dzięki uprzejmości pana Marka Łachacza.

Zbiory prezentowanych grafik pochodzą z kolekcji „Konie” i „Motocykliści”. Seria „Motocykliści” powstała w 2011 r. Przedstawia człowieka na motocyklu w osobistej, swobodnej i ekspresyjnej interpretacji.

Grafiki koni pochodzą z 2012 r. Zostały zadedykowane stadninie koni w Janowie Podlaskim. Rysunkom towarzyszą fragmenty Koranu, teksty Krzysztofa Mikołaja Dorohostajskiego i Mariana Czapskiego oraz poezja Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.

Wystawa zostanie wzbogacona o film dokumentalny pt. „Rozmowa z kamieniem” w reżyserii Waldemara Czechowskiego, który obserwował z kamerą pracę uczestników plenerów organizowanych na Suwalszczyźnie. Wśród artystów byli Andrzej Strumiłło, Maja Komorowska czy Bogdan Markowski.

Ekspozycja będzie dostępna od 1 lipca do 27 września w godzinach pracy Muzeum Ziemi Piskiej. W lipcu i sierpniu piskie muzeum będzie czynne codziennie. Od poniedziałku do piątku zapraszamy w godz. 9-17, a w soboty i niedziele w godz. 10-14.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5