Wańkowicz, Smętek i Piska Noc Muzeów

2024-05-19 05:11:28(ost. akt: 2024-05-19 05:56:36)
Piska Noc Muzeów. W spektaklu wystąpili Monika Wierzbicka, Mariusz Szczygieł i Jacek Prokopowicz

Piska Noc Muzeów. W spektaklu wystąpili Monika Wierzbicka, Mariusz Szczygieł i Jacek Prokopowicz

Autor zdjęcia: Małgorzata Pietrzak

W sentymentalną podróż w czasie spektaklem słowno-muzycznym zabrali przybyłych do Muzeum Ziemi Piskiej Monika Wierzbicka, Mariusz Szczygieł i Jacek Prokopowicz. Dzięki niej publiczność znalazła się na jarmarku przedwojennego Johannisburga i zasiadła wśród Mazurów w karczmie w przyziemiach dawnego ratusza.
Noc Muzeów zorganizowana przez Muzeum Ziemi Piskiej wpisała się w ogólnopolskie obchody Roku Wańkowicza. W naszym regionie znakomity pisarz i reportażysta zasłynął powieścią „Na tropach Smętka”. Historyczne tło książki z barwnymi opisami mazurskich miasta i wsi oraz ich znanych i zupełnie anonimowych mieszkańców wciąż rozbudza wyobraźnię.

Piątkowe (17 maja) spotkanie w Auli Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego cieszyło się rekordową frekwencją, a wśród zebranych byli nie tylko piszanie, ale także mieszkańcy Olsztyna czy Giżycka.

Za sukcesem muzealnego wydarzenia stali zaproszeni wykonawcy — twórczość Wańkowicza i innych artystów związanych z regionem znakomicie przypomnieli Mariusz Szczygieł, Monika Wierzbicka i Jacek Prokopowicz.

Słowno-muzyczny spektakl pt. „Mazurskie Tropy - Melchior Wańkowicz w podróży do Prus Wschodnich w 1935 roku” był prawdziwą wyprawą w czasie i niemal osobistym spotkaniem z prezentowanymi bohaterami.

Fragmenty książki Wańkowicza czytane przez Mariusza Szczygła znakomicie splatały się z dawnymi pieśniami mazurskimi i współczesnymi utworami o dawnych Mazurach w wyjątkowej interpretacji Moniki Wierzbickiej i aranżacji Jacka Prokopowicza.

W wokalnej części wydarzenia wybrzmiała m.in. piosenka do słów Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego oraz autorskie teksty Moniki Wierzbickiej która od kilku lat fascynuje się twórczością ludową, a na koncie ma płyty pt. „Głos Dawnych Mazurów” oraz „Dusa”.

Goście muzealnego wydarzenia otrzymali w prezencie bochny świeżego chleba. Dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej, symbolicznie obdarowała pachnącym pieczywem także Dariusza Kińskiego, nowego burmistrza Pisza i Katarzynę Sobiech, wybraną w środę wicemarszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego.

Zebrani nie zapomnieli o Dniu Muzealnika, składając załodze Muzeum Ziemi Piskiej serdeczne życzenia i gratulacje. Burmistrz Pisza Dariusz Kiński ufundował tort dla gości Nocy Muzeów. Wiele osób skorzystało też z możliwości bezpłatnego zwiedzenia muzeum i wstąpiło w gościnne przyziemia ratusza.
Muzeum Ziemi Piskiej

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5