Konkurs Poetycki im. Michała Kajki. To już XX edycja

2024-05-05 08:30:18(ost. akt: 2024-05-05 08:47:43)
Gala XIX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki odbyła się 8 sierpnia 2023r. w Muzeum Michała Kajki w Ogródku

Gala XIX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki odbyła się 8 sierpnia 2023r. w Muzeum Michała Kajki w Ogródku

Autor zdjęcia: Muzeum Michała Kajki w Ogródku

Dobiegł końca etap nadsyłania utworów do XX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki. W tym roku na konkurs wpłynęło 196 zestawów wierszy od poetów z Polski i spoza granic kraju.
W konkursie mogą brać udział wszyscy, niezależnie od przynależności do związków twórczych i stowarzyszeń, którzy na adres organizatora prześlą zestaw trzech niepublikowanych oraz nieocenianych w innych konkursach wierszy, opatrzonych godłem (pseudonimem).

Zestawy będzie rozpatrywać w tym roku jury w składzie: Jakub Pacześniak (przewodniczący) - poeta, tłumacz, krytyk literacki, dr Kamil Pilichiewicz - literaturoznawca, krytyk literacki, Igor Biełow - tłumacz literatury (prozy i poezji) polskiej. Członkowie, podczas Gali przyznania nagród, wygłoszą również laudacje nagrodzonych zestawów wierszy.

Przed jurorami nie lada wyzwanie. Otrzymują od nas zestawy prawie 200 uczestników, każdy składający się z trzech utworów. Łącznie do przeanalizowania i oceny mają ponad 600 wierszy – podkreśla Michał Misztal, kierownik Muzeum Michała Kajki w Ogródku. – Cieszy nas tak ogromne zainteresowanie poetów-profesjonalistów i poetów-amatorów. Nasz konkurs już na trwale wpisał się do kalendarza literackich wydarzeń organizowanych w różnych częściach Polski.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na początku czerwca 2024 r., a gala przyznania nagród zostanie zorganizowana tradycyjnie w sąsiedztwie domu Michała Kajki w Ogródku – 3 sierpnia 2024 r.


Muzeum Michała Kajki w Ogródku i Polana Kultury Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Orzyszu od dwudziestu edycji organizują Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Michała Kajki pod patronatem dwumiesięcznika literackiego Topos, Radia Olsztyn i Gazety Olsztyńskiej, portalu Głosy Warmii i Mazur oraz honorowym patronatem: Starosty Piskiego i Burmistrza Orzysza.
Tegoroczna edycja dofinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.
W roku 2023 napłynęły 207 zestawów wierszy, nie tylko z Polski, ale również zza granicy. Podczas uroczystej Gali, która jak co roku odbywa się w Muzeum M. Kajki, laureatom wręczane są nagrody oraz ma miejsce prezentacja wyróżnionych utworów. W ten sposób poezja powraca do miejsca, gdzie przed laty tworzył najbardziej znany mazurski poeta – Michał Kajka.
W minionych latach w skład jury wchodzili m.in.: Krzysztof Kuczkowski, Dariusz Kulesza, Wojciech Kass, Przemysław Dakowicz, Erwin Kruk, Wojciech Gawłowski, Tadeusz Dąbrowski, Stanisław Stabro, Artur Nowaczewski, Teresa Tomsia. Adrian Gleń, Zbigniew Chojnowski, Zbigniew Fałtynowicz. Nagrody przyznawane są twórcom współczesnej polskiej liryki, a jej laureatami byli do tej pory m.in.: Małgorzata Lebda, Jerzy Fryckowski, Łucja Dudzińska, Łukasz Jarosz, Robert Król, Marcin Cielecki, Izabela Kawczyńska.

Materiał prasowy2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5