Polonezem uczcili Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja

2024-05-04 06:23:22(ost. akt: 2024-05-04 08:35:20)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Parzych/Fb

W piątek, 3 maja, kilka pokoleń piszan wspólnym odtańczeniem poloneza na Placu Daszyńskiego świętowało 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Do tańca stanęło ponad 70 par. Wydarzenie ma już swoją dziesięcioletnią tradycję.
Już po raz dziesiąty piszanie zatańczyli poloneza na placu Daszyńskiego. Tradycyjny polski taniec upamiętnił 233. rocznicę uchwalenia rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Zanim ponad 70 par ruszyło w takt polskiego tańca narodowego, mieszkańcy wysłuchali krótkiej mowy dr Waldemara Brendy, który przybliżył zgromadzonym historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Następnie Waldemar Brenda wraz Bogusławem Trupaczem odczytali "Koncert Jankiela", fragment epopei narodowej "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Taneczny korowód poprowadził Andrzej Zadroga.

Na koniec wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, było też wspólne pamiątkowe zdjęcie.


Polonez to taniec, który od wieków jest integralną częścią polskiej kultury i tradycji. Choć jego geneza nie jest do końca jasna, to uważa się go za jeden z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich tańców narodowych. Od XVIII wieku polonez taniec stał się symbolem polskości, wykonywanym z dumą podczas uroczystości patriotycznych i narodowych.
Polonez taniec narodowy charakteryzuje się swoim oryginalnym, polskim stylem. Cechuje go powaga, dostojność i elegancja. Jest to taniec reprezentacyjny, kojarzony z polską szlachtą i kulturą dworską. Pomimo burzliwych dziejów Polski, przetrwał do dzisiaj jako jeden z najważniejszych symboli polskiej tożsamości i dziedzictwa.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5