Głos ważny to znak X przy jednym nazwisku

2024-04-19 07:27:58(ost. akt: 2024-04-19 07:57:20)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

W niedzielę, 21 kwietnia, odbędzie się II tura wyborów na wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Aby oddać ważny głos, na karcie należy postawić znak X w kratce przy nazwisku jednego z dwóch kandydatów.
Druga tura odbędzie się tylko w miejscowościach, w których pierwsza tura wyborów nie przyniosła rozstrzygnięcia, czyli żaden kandydat nie otrzymał więcej niż 50 proc. głosów.

Tak jak w pierwszej turze wyborów samorządowych lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do 21.00.

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, który pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuścić go do głosowania.

Wyborca otrzyma kartę, która musi być opatrzona pieczęcią obwodowej komisji wyborczej i wydrukowanym odciskiem pieczęci terytorialnej komisji wyborczej. Na dole karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.

Na karcie do głosowania będą dwa nazwiska kandydatów, którzy w pierwszej turze otrzymali najwięcej głosów. Aby oddać ważny głos, trzeba postawić jeden znak X w kratce przy nazwisku kandydata, na którego chce się zagłosować.

Nieważny będzie głos wyborcy, który nie postawi znaku X w żadnej z kratek lub zagłosuje na obu kandydatów.

Po wypełnieniu karty wyborca musi wrzucić ją do urny wyborczej; nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy ani komukolwiek odstępować. Przepisy karne Kodeksu wyborczego mówią, że grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. Do urny musi być wrzucona kompletna karta głosowania. Karta, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną.

Zgodnie z przepisami dopiski na karcie do głosowania nie wpływają na ważność głosu, jednak organy wyborcze apelują o powstrzymanie się od tego.

W powiecie piskim druga tura wyborów odbędzie się w Piszu i w Białej Piskiej. O fotel burmistrza Pisza powalczą Andrzej Zadroga (w głosowaniu 7 kwietnia uzyskał 2 954 głosy) i Dariusz Kiński (w głosowaniu 7 kwietnia uzyskał 2 724 głosy).

Po raz drugi do urn wyborczych pójdą także mieszkańcy miasta i gminy Biała Piska. Tam o fotel burmistrza powalczą Franciszek Paweł Romankiewicz (w wyborach 7 kwietnia uzyskał 1 361 głosów) oraz Marek Konopka (w wyborach 7 kwietnia uzyskał 1 013 głosów).

Przypominamy, że cisza wyborcza rozpocznie się dziś (piątek, 19 kwietnia) o godzinie 24:00.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5