Będą nowe wybory w Białej Piskiej?

2024-04-17 12:00:00(ost. akt: 2024-04-17 12:33:10)
Dariusz Charubin: — Chciałbym rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie II tury wyborów na burmistrza

Dariusz Charubin: — Chciałbym rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie II tury wyborów na burmistrza

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Jest protest przeciwko ważności wyborów burmistrza Białej Piskiej przeprowadzonych 7 kwietnia. Jeśli sąd uzna protest za zasadny to gminę czeka przeprowadzenie ponownego postępowania wyborczego.
We wtorek, 16 kwietnia, pełnomocnik wyborczy KWW Dariusza Charubin złożył do Sądu Okręgowego w Olsztynie protest przeciwko ważności wyborów burmistrza Białej Piskiej przeprowadzonych 7 kwietnia 2024 r. w obwodowych komisjach wyborczych w gminie Biała Piska, w którym zarzuca naruszenie przepisów Kodeksu wyborczego. Zarzuty te dotyczą głosowania, ustalenia wyników głosowania oraz wyników wyborów.


Dariusz Charubin, to jeden z pięciu kandydatów startujących w wyborach na burmistrza Białej Piskiej. 7 kwietnia zdobył 1 002 głosy (22,72%) i o 11 głosów przegrał z Markiem Konopką, który z wynikiem 1 013 (22,97%) głosów uzyskał prawo kandydowania w drugiej turze wyborów samorządowych. Jak nam powiedział Dariusz Charubin, wynik ten budzi wątpliwości wielu wyborców i mężów zaufania.

— Chciałbym rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie II tury wyborów na burmistrza — mówi Dariusz Charubin. I dodaje: — Chodzi głównie o nieścisłości w protokołach komisji z poszczególnych okręgów wyborczych. Jednocześnie oświadczam moim wyborcom, którzy tak licznie mi zaufali, że nie popieram żadnego z moich kontrkandydatów. Mam nadzieję, że spotkamy się niebawem ponownie.


Jeśli sąd uzna złożony przez protest za zasadny, a w dalszym postępowaniu unieważni wybory na burmistrza Białej Piskiej przeprowadzone 7 kwietnia to gminę czeka przeprowadzenie ponownego postępowania wyborczego a mieszkańców kolejne wybory. Czas pokaże.
Zgodnie z Kodeksem wyborczym protest wyborczy wnosi się na piśmie do właściwego sądu okręgowego za pośrednictwem właściwego sądu rejonowego w terminie 14 dni od dnia podania do publicznej wiadomości przez komisarza wyborczego wyników wyborów na obszarze województwa, a sąd okręgowy rozpoznaje protesty wyborcze w postępowaniu nieprocesowym w ciągu 30 dni po upływie terminu wnoszenia protestów.

21 kwietnia, w drugiej turze wyborów burmistrza Białej Piskiej zmierzą się Franciszek Paweł Romankiewicz oraz Marek Konopka.


Wyniki w wyborach Burmistrza Białej Piskiej:
CHARUBIN Dariusz KWW Dariusz Charubin 1 002 głosy (22,72%)
KOBUS Mariola KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW MARIOLI KOBUS: 213 głosów (4,83%)
KONOPKA Marek KWW MARKA KONOPKI: 1 013 głosów (22,97%)
ROMANKIEWICZ Franciszek KWW FRANCISZEK PAWEŁ ROMANKIEWICZ: 1 361 głosów (30,85%)
SOKOŁOWSKA Beata KWW BEATY SOKOŁOWSKIEJ: 822 głosy (18,64%)

Elżbieta Żywczyk

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5