Z powodzeniem sięgają po unijne środki
2024-03-26 11:32:19(ost. akt: 2024-05-09 10:19:51)
Lista szkolnych projektów rozwojowych realizowanych przez Zespół Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie jest naprawdę imponująca. Wiele z nich dotyczy współpracy zagranicznych, tylko w latach 2019 – 2024 szkoła zrealizowała aż 11 projektów, których łączne unijne dofinansowanie wyniosło 247 795,00 euro. Ale na tym nie koniec.
W środę, 20 marca, w Zespole Szkół Leśnych w Rucianem Nidzie odbyła się konferencja, której celem było upowszechnienie działań i rezultatów projektów unijnych, w których uczestniczyła i nadal uczestniczy szkoła.
Przybyłych na konferencję gości powitała dyrektor Halina Pańkowska oraz Zespół Sygnalistów. Powiatowe władze samorządowe reprezentowała przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Powiatu Lidia Borys-Dymczyk.
Wśród zaproszonych na konferencję gości obecni byli m.in. przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Lasu i Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie — partnerów realizowanych przez szkołę projektów, leśnicy oraz społeczność szkolna.
Dorota Sokołowska, nauczycielka języka angielskiego, zaprezentowała wraz z uczniami rezultaty projektów współpracy zagranicznych, dofinansowanych ze środków unijnych.
— W latach 2019 – 2024 zrealizowaliśmy 7 projektów Erasmus+, 2 projekty w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności oraz 2 projekty we współpracy z Polsko- Amerykańską Fundacją Wolności w programie English Teaching. Odwiedziliśmy 14 krajów ( w tym 6 razy byliśmy we Włoszech). Odbyło się 55 wyjazdów nauczycieli i 90 uczniów. Łączne dofinansowanie wyniosło 247 795,00 euro — mówiła podczas konferencji Dorota Sokołowska.
— Nasze projekty koncentrują się na tematach związanych z profilem Zespołu Szkół Leśnych. Skupiamy się na edukacji ekologicznej, propagowaniu zdrowego stylu życia i promocji rozwoju zrównoważonego. Opracowujemy materiały metodyczne dla nauczycieli przedmiotów zawodowych, przygotowujemy filmy edukacyjne, tworzymy atlas ptaków Europy oraz wiele innych interesujących materiałów. Wzbogacamy bazę dydaktyczną szkoły zakupując sprzęt i materiały do prowadzenia zajęć edukacyjnych. Nasi uczniowie mają możliwości rozwijania swoich talentów językowych i poznawania europejskich kultur i tradycji, Dzięki udziałowi w projektach budują poczucie własnej wartości, kształtują umiejętności cyfrowe, odbywają niezapomniane podróże, zawierają międzynarodowe przyjaźnie i spędzają czas w niekonwencjonalny sposób — podkreślała.
Pozostałe projekty, m.in. „Wyposażenie szkół zawodowych powiatu piskiego w nowoczesne pomoce dydaktyczne i narzędzia TIK", „Praktyczny wymiar branży leśnej – pierwsza i druga edycja” oraz liczne zrealizowane szkolenia i warsztaty omówiła i zaprezentowała dyrektor Halina Pańkowska.
Pani dyrektor szczególną uwagę poświęciła realizowanemu obecnie projektowi pn. ”Utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności w branży leśnej przy Zespole Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie”, którego realizacja rozpoczęła się w listopadzie 2023 roku i potrwa do 30.06.2026r. a jego wartość opiewa na kwotę 10 866 445,62 zł netto.
— W 2023 roku uzyskaliśmy zgodę OP na udział w konkursie „Utworzenie i wsparcie funkcjonowania 120 branżowych centrów umiejętności (BCU), realizujących koncepcję centrów doskonałości zawodowej (CoVEs) w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności”, prowadzonym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, pozyskanliśmy partnerów: Towarzystwo Przyjaciół Lasu, Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie Wydział Rolnictwa i Leśnictwa, opracowaliśmy i złożyliśmy wniosek wraz z PFU i dokumentacją projektową. Pozytywnie przeszliśmy ocenę formalną (2023r.) i merytoryczną (2024) złożonego wniosku, aktualnie oczekujemy na podpisanie umowy finansowej — mówi dyrektor Pańkowska.
I dodaje: — Nasze Leśne BCU będzie prowadzić 4 rodzaje działalności. Pierwsza z nich jest edukacyjno-szkoleniową, m.in. w postaci branżowych szkoleń zawodowych dla uczniów i studentów, przygotowania nowych kwalifikacji sektorowych dla osób dorosłych, kursów przygotowujących do uzyskania kwalifikacji sektorowej, egzaminów zawodowych i egzaminów prowadzących do potwierdzenia kwalifikacji sektorowych oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli zawodu. Druga - wspierająca współpracę szkół, placówek i uczelni z pracodawcami, trzecia innowacyjno-rozwojowa upowszechniającą wiedzę, innowacje i nowe technologie oraz transformację ekologiczną i cyfrową i czwarta - wspierającą realizację doradztwa zawodowego dla uczniów i aktywizację zawodową studentów, doktorantów i absolwentów studiów.

W trakcie konferencji odbyło się też uroczyste otwarcie II Szachowego Turnieju o Puchar Puszczy Piskiej pod patronatem Starosty Piskiego, Burmistrza Rucianego-Nidy, Dyrektora RDLP w Białystoku i Gazety Piskiej z udziałem 34 zawodników, w większości ze szkół leśnych (TL Białowieża, TL Biłgoraj, TL Lesko, TL Ruciane-Nida) i ILO w Piszu.

Zostało także uroczyście otwarte nowe szkolne boisko, które powstało w 2023 roku w wyniku realizacji projektu „Budowa boisk wielofunkcyjnych przy I Liceum Ogólnokształcącym w Piszu oraz Zespole Szkół Leśnych w Rucianem Nidzie” w ramach środków Polskiego Ładu, pozyskanych przez Powiat Piski.
Elżbieta Żywczyk
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez