Najważniejszy jest interes ludzi, a nie partii

2024-03-30 08:00:00(ost. akt: 2024-03-28 18:40:18)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

— Gorąco zachęcam wszystkich do głosowania na ludzi z kompetencjami i wysokimi standardami etycznymi, którzy uczciwie, transparentnie i skutecznie będą reprezentować interes ludzi, a nie partii — mówi dr hab. Michał Wilczewski, kandydat do Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Dlaczego startuje Pan w wyborach do Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego?

Chcę zająć się rozwiązywaniem problemów, z którymi jako mieszkańcy Warmii i Mazur borykamy się na co dzień. Czuję się związany z regionem, któremu wiele zawdzięczam. Na przykład wykształcenie zawodowe odebrałem w Kolegium Nauczycielskim w Szczytnie. Tam też poznałem moją żonę i podjąłem decyzję o zrobieniu doktoratu na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Osiągnąłem już założone cele zawodowe, więc czas zaangażować się w służbę społeczności lokalnej regionu.

Jakie obszary wymagają poprawy?

— Zwiększenie potencjału naszego kapitału ludzkiego
W pracy naukowej zajmuję się tworzeniem wiedzy i strategii, które mają poprawiać życie ludzi w środowisku zawodowym i edukacyjnym. Chciałbym wykorzystać moja wiedzę i doświadczenie jako wykładowca i szkoleniowiec przez inicjowanie programów podnoszących kompetencje zawodowe mieszkańców regionu, zwłaszcza kompetencje cyfrowe, które są kluczowe w dobie rozwoju sztucznej inteligencji. To zwiększy naszą konkurencyjność na rynku pracy i pozwoli zatrzymać specjalistów na miejscu, bez konieczności ściągania ich z zewnątrz.

Inwestycje
Na inwestycje mamy środki z programu Funduszy Europejskich dla Warmii i Mazur 2021-2027, odpowiadającego na wyzwania opisane w strategii „Warmińsko-Mazurskie 2030”. Koniecznie musimy wydać środki w sposób racjonalny i maksymalny, tzn. tak, by pracowały na bogacenie się mieszkańców i poprawę jakości życia. Mam tu na myśli poprawę infrastruktury komunikacyjnej, zwiększanie atrakcyjności turystycznej i promocję naszego regionu czy dofinansowanie inicjatyw zwiększających dostępność oraz atrakcyjność parków i terenów zielonych dla mieszkańców i gości.

Zdrowie i wyższa jakość usług
W następstwie pandemii mierzymy się z ogromnym długiem zdrowotnym. Obserwujemy też lawinowy wzrost problemów psychologicznych ludności, w tym niepokojący wzrost poziomu depresji wśród dzieci i młodzieży. Konieczne jest zwiększenie dostępności usług medycznych i wsparcia psychologicznego w placówkach zdrowia i oświatowych. Moja żona pracuje na stanowisku psychologa w przedszkolu publicznym i zauważa rosnącą potrzebę wparcia dzieci, rodziców i wychowawców w ich pracy.
Koniecznie trzeba poprawić dostępność i jakość usług medycznych oraz pielęgnacyjnych. Musimy zadbać o poprawę jakości życia seniorów. Z doświadczenia rodzinnego wiem, że obecne programy pielęgnacyjne istnieją tylko na papierze, a system często pozostawia seniorów samym sobie. Przeważnie nie stać ich na usługi medyczne, pielęgnacyjne i rehabilitacyjne, czy chociażby na transport medyczny, który umożliwiłby podjęcie niezbędnej rehabilitacji.

Dlaczego start z listy KW Stowarzyszenie Bezpartyjni Samorządowcy?
Samorząd powinien być wolny od układów partyjnych i sporów ideologicznych. Powinien realizować interes wszystkich mieszkańców. Gorąco zachęcam wszystkich do głosowania na ludzi z kompetencjami i wysokimi standardami etycznymi, którzy uczciwie, transparentnie i skutecznie będą reprezentować interes ludzi, a nie partii.
Nasz program zawiera wiele racjonalnych i szczegółowo policzonych propozycji. Proponujemy np. zerowy PIT, wsparcie dla rodzin z dziećmi, dofinansowanie zajęć edukacyjnych i rozwojowych czy kompleksową opiekę zdrowotną i psychologiczną. Szczegóły programy opublikowaliśmy na stronie bezpartyjnisamorzadowcy.pl.


Kandydat do Sejmiku Województwa, okręg nr 5 (powiaty: giżycki, mrągowski, nidzicki, piski, szczycieński), lista nr 6, miejsce nr 1.

Prof. AEH dr hab. Michał Wilczewski, profesor komunikacji społecznej i międzykulturowej w Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. Ekspert Komisji Europejskiej ds. grantów naukowych. Laureat Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcie naukowe. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w czołowych uczelniach krajowych i zagranicznych: na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Bolońskim i w Kopenhaskiej Szkole Handlowej. Szczęśliwy mąż i ojciec trójki dzieci. Mieszkaniec i miłośnik Warmii i Mazur.


MATERIAŁ KW „BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY”

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5