Sołtys to brzmi dumnie

2024-03-14 05:00:00(ost. akt: 2024-03-14 05:35:16)
Sołtys Dariusz Kiński (na zdjęciu siedzi) jest założycielem i menadżerem Koła Gospodyń Wiejskich w Karwiku

Sołtys Dariusz Kiński (na zdjęciu siedzi) jest założycielem i menadżerem Koła Gospodyń Wiejskich w Karwiku

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

11 marca to ogólnopolskie święto sołtysek i sołtysów. W Polsce jest obecnie ponad 40 tysięcy osób pełniących tę rolę w swoich sołectwach. W naszej gminie Pisz mamy 43 sołectwa, którymi kieruje 18 sołtysów i 25 sołtysek.
W ostatnich 3 kadencjach to kobiety coraz chętniej przyjmują rolę sołtysa w sołectwach. Ciekawy jest też fakt, że nasze grono sołeckie to osoby coraz młodsze. Cieszy to, że coraz młodsi, nawet 25-35-latkowie pełnią tę społeczną rolę. Świadczy to o większej świadomości i odwadze młodych osób.


Dariusz Kiński, sołtys Karwika

W gminie Pisz mieszkam od 10 lat, a od 5 lat jestem sołtysem Karwika. Miałem 32 lata, kiedy mieszkańcy zaufali mi, młodemu mieszkańcowi, i powierzyli mi funkcję sołtysa. Na pewno niektórzy dali mi kredyt zaufania, bo wcześniej mój poprzednik rządził 3 kadencje i miał czas, by się wykazać. Zajął się bardziej prywatnymi sprawami, a mieszkańcy czuli się pozostawieni samym sobie. Na jednym z zebrań wiejskich chcieli zmian.

Już wtedy angażowałem się w wyrównywanie dróg w Karwiku i utwardzenie kruszywem. Zacząłem interesować się jak Gmina pozyskiwała dofinansowania na przebudowę dróg, i znalazłem nabór wniosków w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie. Niestety Gmina Pisz nie otrzymała pomocy finansowej.

Ja jednak nie ustąpiłem i zgłaszałem dalej potrzebę przebudowy. W kolejnym roku droga otrzymała dofinansowanie z innego rządowego funduszu i w 2020 roku droga na działce nr 114 doczekała się asfaltowej nawierzchni. Kilka osób na zebraniu w 2018 roku dostrzegło we mnie potencjał i zaproponowało mi ubieganie się o funkcję sołtysa. I tak 5 marca 2019 roku zostałem wybrany.

Jako sołtys wraz z mieszkańcami co roku dysponowaliśmy funduszem sołeckim, który realizuje Gmina Pisz. Zawsze sam starałem się znaleźć wykonawców naszych zadań, pomagałem z dokumentami i dbałem o prawidłową realizację. W 2020 roku napisałem wniosek do konkursu Małe Granty Sołeckie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, który Urząd Miejski w Piszu złożył.

Nasze zadanie, czyli budowa wiatosceny w stylu mazurskim, dostało grant. Pieniądze starczyły na materiały, a pracę w czynie społecznym wykonali mieszkańcy. Od września do listopada, przez ponad 2 miesiące, etapami pracowaliśmy za darmo. Dzięki wsparciu zaprzyjaźnionego stolarza, pana Zenona Galanka, wiata otrzymała piękne zdobienia w stylu mazurskim.

W tym samym roku rozpoczęliśmy, również w czynie społecznym, rozbudowę świetlicy wiejskiej w Karwiku. Pieniądze na materiały przekazała Gmina Pisz, reszta to praca mieszkańców przez ponad 2 lata. Ogromny wysiłek, ale było warto.


Nasze władze nie chciały od 2015 roku budować ani rozbudowywać świetlic we wsiach. Nie mieliśmy wyjścia. Wciąż jesteśmy jedyną wsią, która ma rozbudowany budynek świetlicy i jesteśmy z tego dumni. Dzięki dalszej współpracy z panem Zenonem udało się zrobić piękny mazurski ganek przy świetlicy oraz boczne ozdobne wejście w tym samym stylu. Obiekt pięknie wpisuje się w mazurską zabudowę.


To nasza historia i lokalna tradycja. W 2023 roku na frontowej ścianie powstał mazurski mural z motywem Puszczy Piskiej oraz jeziora Śniardwy i lokalnej fauny, wykonany przez artystę Vinciego z Ełku, a koszt został pokryty dzięki dotacji z Powiatu Piskiego i wpłat mieszkańców oraz gości.


Chciałbym pochwalić się, że sołtys w Karwiku to nie tylko realizator funduszu sołeckiego, ale również prezes stowarzyszenia Mazurskie Centrum Aktywności Lokalnej Karwik oraz założyciel i menadżer Koła Gospodyń Wiejskich w Karwiku. Daje nam to większe możliwości działań i pozyskiwania finansowania wielu wydarzeń, które miały miejsce w Karwiku w ciągu tych 5 lat.

Obie organizacje zapewniły wyposażenie świetlicy, co pozwoliło nam środki z funduszu sołeckiego przeznaczać tylko na infrastrukturę. Zachęcam sołtyski i sołtysów to zakładania takich organizacji. Chętnie pomogę.

W wielu wsiach gminy Pisz działają też Ochotnicze Straże Pożarne, które jako stowarzyszenia poza zadaniami przeciwpożarowymi i interwencyjnymi realizowanymi dla Gminy mogą działać też w innych obszarach. Wystarczy w statutach dodać nowe cele i zadania, adekwatne dla danej społeczności.

Sołtys to funkcja społeczna. W Gminie Pisz otrzymujemy dietę za pełnienie funkcji sołtysa w wysokości 350 zł. To pozwala pokryć koszty dojazdu do Pisza czy drobne wydatki związane z organizacją pracy sołtysa. Zatem jest to funkcja społeczna.

Oczekiwania naszych mieszkańców są coraz większe, dlatego sołtys musi być też odważny i odporny psychicznie, bo nie wszystkie potrzeby da się spełnić, a to spotyka się z niezrozumieniem i pretensjami. To zajęcie nie dla każdego.

Sołtys to często społecznik, który poświęca dużo serca, pracy i czasu dla sołectwa, często kosztem rodziny i bliskich. Doceniajmy swoich sołtysów. Serdeczności i najlepsze życzenia dla wszystkich sołtysek i sołtysów: zdrowia, radości i dużo satysfakcji z pracy sołeckiej.
Ku chwale sołectwa!
Dariusz Kiński
sołtys Karwika
Gmina Pisz


Sfinansowane z Komitetu Wyborczego Wyborców Dariusza Kińskiego

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5