Muzealny sezon kulturalny ruszył z wysokiego C

2024-02-21 05:00:00(ost. akt: 2024-02-21 05:01:13)

Autor zdjęcia: Muzeum Ziemi Piskiej

Wykład historyka Adama Płoskiego oraz koncert przebojów XX w. wypełniły program pierwszego spotkania zorganizowanego przez Muzeum Ziemi Piskiej w tym roku. Wydarzenie inaugurujące sezon kulturalny w muzealnych murach cieszyło się rekordowym zainteresowaniem.
Przypadająca w tym roku 110. rocznica wybuchu I wojny światowej zdeterminowała temat spotkania otwierającego nowy sezon wydarzeń kulturalnych w Muzeum Ziemi Piskiej. Prelegentem był historyk Adam Płoski, który omówił funkcjonowanie naszego miasta na początku XX w., skupiając się na okresie 1914-1918, gdy w Piszu i całym regionie działania wojenne odcisnęły mocne piętno.

Miasto było m.in. dwukrotnie zajmowane przez Rosjan, a okupacja, choć krótka, ale skutkująca zniszczeniami i krzywdami ludności cywilnej, zastopowała rozwój nowoczesnego wówczas Johannisburga.

– Adam Płoski przygotował się do wystąpienia pt. „Życie codzienne mieszkańców Pisza i funkcjonowanie miasta w okresie pierwszej wojny światowej (1914-1918)” niezwykle skrupulatnie, prezentując archiwalne zdjęcia, dokumenty i statystyki zachowane w archiwach, ale licznie zebrani widzowie podnieśli jeszcze kilka tematów związanych z funkcjonowaniem miasta w okresie I wojny światowej i tuż po niej. Szczególne zainteresowanie wzbudził temat odbudowy miasta i rozwój urbanistyczny – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej.

Historyk na zakończenie swojego wystąpienia zaprosił do odwiedzenia Muzeum Ziemi Piskiej i zapoznania się z pamiątkami z Johannisburga z początku ubiegłego stulecia, które są prezentowane w ekspozycji historycznej.

W części artystycznej zaszła zmiana, ale oczekujący na słowno-muzyczny spektakl nie mogli narzekać. Tym razem zaproszenie od Muzeum Ziemi Piskiej przyjęli Martyna Ciok, laureatka telewizyjnych programów wokalnych, oraz Kamil Zięba, aktor musicalowy. Muzyczne trio uzupełnił Jarosław Praszczałek, akompaniując na fortepianie, a słowo wiążące przygotowała Katarzyna Soja.

Artyści przygotowali koncert polskich pieśni i piosenek, prawdziwych hitów ubiegłego stulecia, przeplatany poezją – dodaje dr Aneta Karwowska. – Charyzma i wyjątkowe umiejętności wokalne głównych odtwórców sprawiły, że zebrani usłyszeli przeboje Maryli Rodowicz, Czesława Niemena, Edyty Gepert czy Jacka Kaczmarskiego w przepięknych aranżacjach.

Kolejne muzealne spotkanie 8 marca. Wydarzenie będzie poświęcone kobietom, przyjmie formę warsztatów, ale panów nikt z Auli Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego nie wyprosi.

Muzeum Ziemi Piskiej2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5