W Orzyszu tylko jeden kandydat na burmistrza

2024-02-10 07:00:00(ost. akt: 2024-02-10 07:14:35)

Autor zdjęcia: UM Orzysz

Wybory samorządowe coraz bliżej. Do urn pójdziemy 7 i 21 kwietnia. Wtedy wybierzemy burmistrzów oraz radnych do rad gmin, powiatu i sejmiku województwa. W naszym cyklu "Kto na burmistrza" przedstawiamy kandydatów na burmistrzów ww wszystkich czterech gminach powiatu piskiego.
Po Piszu przyszedł czas na Orzysz. Okazuje się, że na chwilę obecną o fotel burmistrza Orzysza ubiegać się będzie tylko jedna osoba. To obecny burmistrz Zbigniew Włodkowski, który władzę w gminie sprawuje nieprzerwanie od 2014 roku. W krótkiej rozmowie z nami Zbigniew Włodkowski potwierdził swoją kandydaturę, powiedział też czym uzasadnia podjętą decyzję.


Zbigniew Włodkowski, burmistrz Orzysza
fot.UM Orzysz

— Czy zamierza pan ubiegać się o reelekcję w nadchodzących wyborach samorządowych?

Tak, zamierzam po raz kolejny kandydować na funkcję Burmistrza Orzysza. Z dumą i zaangażowaniem piastuję ją od dwóch kadencji i zamierzam po raz kolejny zwrócić się do moich mieszkańców o głos poparcia w nadchodzących wyborach samorządowych. Startując po raz pierwszy na stanowisko Burmistrza przedstawiłem mieszkańcom wieloletnią koncepcję rozwoju naszej gminy. Od tamtego czasu, przy wsparciu mieszkańców, moich współpracowników, a przede wszystkim radnych skutecznie ją realizujemy.

— Co pana motywuje do ponownego ubiegania się 
o fotel burmistrza Orzysza?

Motywuje mnie radość mieszkańców z zachodzących zmian, uznanie osób przyjeżdżających do Orzysza, którzy je dostrzegają, a także duma pracowników i radnych z dobrze wykonanej pracy. Nie ukrywam, że wielką dla mnie motywacją było niemalże 88 % poparcie w ostatnich wyborach samorządowych. To nie tylko duma ale i odpowiedzialność. Zrobiliśmy wspólnie bardzo dużo, ale przed nami jest jeszcze wiele wyzwań. Chciałbym to dzieło realizowane na wielu płaszczyznach doprowadzić do finału dla dobra naszej orzyskiej wspólnoty.

— Jesteśmy już na finiszu obecnej kadencji. W Gminie Orzysz wiele jest działań, inwestycji, czy wydarzeń, które zasługują na pochwałę. O realizacji strategii rozwoju porozmawiamy jednak innym razem. Dziś natomiast zapytam o przyszłą kadencję. Jakie są pańskie plany?

Odnośnie dwóch ostatnich kadencji powiem w skrócie, że przedstawiona niemalże 9 lat temu strategia rozwoju naszej gminy miała wielu sceptyków, nie każdy wierzył, że da się to zrealizować. Czas pokazał, że jej założenia zrealizowaliśmy w całości.

Warto podkreślić, że łącznie w tym czasie w naszej gminie zainwestowaliśmy ponad 230 mln zł, z których tylko w bieżącym 2024 roku wykonamy inwestycje o wartości ok. 100 mln zł. Przede nami nowe wyzwania, które wierzę, że zrealizujemy również skutecznie w kolejnej kadencji. Aby to osiągnąć sięgniemy po środki zewnętrzne, bez których realizacja tych wszystkich działań i inwestycji będzie niemożliwa.

Na dzień dzisiejszy największym wyzwaniem jest 40 milionowa inwestycja w czyste powietrze. Budowa nowej ekologicznej ciepłowni i sieci ciepłowniczych pozwoli na podłączenie do systemu wszystkich budynków wielorodzinnych. Spowoduje to zniknięcie z naszego krajobrazu ponad tysiąca dymiących kominów.

Także trwająca modernizacja oczyszczalni ścieków w miejscowości Mikosze Osada wpłynie pozytywnie na stan środowiska i komfort życia mieszkańców. Wkrótce planujemy rozpoczęcie prac modernizacyjnych stacji uzdatniania wody w Orzyszu oraz zagospodarowanie rzeki Orzyszy.

Systemowo podejdziemy do dalszej budowy i rozbudowy sieci wodno – kanalizacyjnych i utwardzania dróg i ulic gruntowych. Te działania w dużej mierze ukierunkowane są na ekologiczny Orzysz.

Nadrzędnym celem nowej Strategii Gminy Orzysz 2032 , którą nazwaliśmy „Orzysz Gmina Zielonych Projektów” jest dbanie o środowisko naturalne, tworzenie parków zieleni, zagospodarowanie wód opadowych, a także promowanie ekologii i działań z nią związanych.

Realizacja tej strategii ma na celu doprowadzenie do postrzegania Orzysza jako zielonego miasta park, pełnego zieleni, znakomicie zagospodarowanych terenów czy tras pieszo-rowerowych.

Marzę, aby na przestrzeni najbliższych lat Orzysz stał się miastem jeszcze bardziej przyjaznym mieszkańcom i turystom. Abyśmy z chęcią tu mieszkali i wracali, bo przecież wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Naszym domem jest nasza Gmina, a ORZYSZ TO NASZ WSPÓLNY CEL.

Rozmawiała Elżbieta Żywczyk2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5