Lotnisko w Szymanach działa już 8 lat

2024-01-23 07:21:16(ost. akt: 2024-01-23 07:24:33)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury obchodzi swoje 8-lecie. Jak poinformował rzecznik portu Dariusz Naworski, w tym czasie z lotniska w Szymanach skorzystało niemal 795 tysięcy pasażerów. W ubiegłym roku na lotnisku obsłużono 5371 operacji lotniczych i odprawiono ponad 142,5 tys. pasażerów.
W sobotę (20 stycznia) minęło osiem lat od otwarcia regionalnego portu lotniczego. Od pierwszego rejsowego lotu do Berlina w styczniu 2016 r. lotnisko obsłużyło niemal 795 tys. pasażerów.

Od tego czasu - jak przekazał w komunikacie prasowym Naworski - konsekwentnie realizowało ono swoje najważniejsze cele tj. zmniejszenie wykluczenia komunikacyjnego Warmii i Mazur, stymulację ruchu turystycznego, zwiększanie potencjału inwestycyjnego, a także wspieranie lokalnych przedsiębiorców i producentów, oferując kompleksowe usługi dla biznesu oraz cargo.

Pomimo wielu wyzwań z jakimi branża lotnicza mierzyła się w ostatnich latach, lotnisko w Szymanach sukcesywnie obsługiwało ruch pasażerski oraz operacje lotnicze General Aviation, tj. loty prywatne, szkoleniowe, biznesowe, medyczne oraz wojskowe — podał rzecznik.

Jak zaznaczył, w tym czasie zarządzająca portem lotniczym spółka Warmia i Mazury, przy wsparciu funduszy unijnych realizowała szereg kluczowych inwestycji, które miały na celu podniesienie standardów bezpieczeństwa operacji lotniczych, zwiększenie dostępności operacyjnej lotniska oraz wdrożenie ekologicznych rozwiązań i odnawialnych źródeł energii zasilających port.

Spółka rozwijała też sektor usług cargo w oparciu o autorskie projekty Special Trade Zone i Olsztyn-Mazury Food Cluster, związane z wykorzystaniem potencjału regionalnej branży rolno-spożywczej, w tym produktów ekologicznych oraz bio oraz wspieraniu lokalnych przedsiębiorców w dystrybucji ich produktów drogą lotniczą na międzynarodowe rynki.

Działania te doprowadziły do odprawienia ponad 309 ton towarów cargo w minionym roku, które dzięki współpracy z globalnym konglomeratem spożywczo-handlowym prowadzącym sieć hipermarketów w rejonie Zatoki Perskiej i Azji – Lulu Group International, trafiły do konsumentów m.in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich — przekazał w komunikacie prasowym Naworski.

W ocenie władz spółki - dzięki wsparciu samorządu województwa, który jest właścicielem portu lotniczego - nabiera też tempa rozwój strefy okołolotniskowej w Szymanach. Na zlokalizowanych tam terenach inwestycyjnych powstać mają m.in. obiekty magazynowe i usługowe.

Pierwsza tego rodzaju inwestycja jest już realizowana przez małopolską firma Consultronix, specjalizującą się w produkcji aparatury medycznej. Inwestor planuje wybudowanie centrum produkcyjno-logistyczne, którego szacowany koszt wynosi 16 mln zł. Ma to pozwolić na stworzenie początkowo około 30, a docelowo nawet 100 miejsc pracy.

Spółka - podsumowując osiem lat działalności - zadeklarowała kolejne działania mające na celu w przyszłości wykorzystanie w pełni potencjału warmińsko-mazurskiego lotniska.

Zrealizowaliśmy stawiane sobie cele, które w ostatnich latach skupiały się na odbudowie ruchu pasażerskiego po pandemii, rozwoju sektora usług cargo oraz realizacji inwestycji, zapewniających lotnisku konkurencyjność na polskim rynku lotniczym — ocenił cytowany w komunikacie prezes zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o. Wiktor Wójcik.

Tegoroczna siatka połączeń pasażerskich portu lotniczego Olsztyn-Mazury obejmuje całoroczne loty do Londynu, Dortmundu i Krakowa oraz sezonowe czartery do Turcji i Tunezji. Władze spółki zarządzającej lotniskiem prowadzą rozmowy z przewoźnikami lotniczymi i touroperatorami mające na celu uruchomienie nowych destynacji w nadchodzących miesiącach.
(PAP)
autor: Marcin Boguszewski

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5