Ratownicy stanowczo odradzają wchodzenia na lód

2024-01-14 08:11:48(ost. akt: 2024-01-14 08:37:11)

Autor zdjęcia: MOPR Giżycko/Fb

Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe sprawdziło grubość tafli lodowej na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Ratownicy stanowczo odradzają wchodzenia na lód
W piątek (12 stycznia) przed godziną 15 MOPR opublikowało informacje dotyczące grubości tafli lodowej na mazurskich jeziorach. Wynika z nich, że:

na jeziorze Roś średnia grubość tafli lodowej to 10-11 cm. Miejscami pojawiają się odparzeliny, które znacznie zmniejszają grubość lodu. Lód w większości jest jednolity bez widocznych pęcherzyków powietrza.

Na jeziorze Śniardwy sytuacja jest bardzo zróżnicowana. Zatoki osłonięte od wiatru i słońca są zamarznięte z grubością około 14 cm, a na miejscach nasłonecznionych grubość lodu to 6 - 7cm. W dalszym ciągu są miejsca, które nie zamarzły i tu z pomocą przychodzą mapy satelitarne od Mazurscy Łowcy Burz.


Jak przedstawia się sytuacja na innych mazurskich jeziorach?

Jezioro Mikołajskie: średnia grubość tafli lodowej wynosi 11 - 12 cm, miejscami odparzeliny i grubość nawet 4 cm. Lód jest jednolity.

Jezioro Bełdany: lód ma średnio 8 - 10 cm, zatoki nie są zamarznięte lub z bardzo cienką warstwą lodu.

Jezioro Tałty / Ryńskie miejscami nie jest zamarznięte, a średnia warstwa lodu wynosi od 9 do 11 cm. Lód jest zróżnicowany, niejednolity.

Jezioro Niegocin: średnia warstwa 12 cm, miejscami odparzeliny, lód w większości jednolity, przy ujściach kanału bardzo cienki lub brak.

Najdalszy wykonany przez ratowników MOPR-u pomiar obejmuje jezioro Mamry. Tu średnia grubość ma 12 cm, lód jest jednolity i brak widocznych pęcherzyków powietrza.

Ratownicy ostrzegają: Należy pamiętać, że „ŚREDNIA” z 10 cm oznacza, że pomiar mógł mieć 5 cm i 15 cm. Dlatego stanowczo odradzamy wchodzenia na taflę lodową.


Obecna pogoda (w dzień powyżej 0°C, noc poniżej 0°C) będzie powodowała narastanie podwójnej warstwy lodu co będzie dodatkowym elementem zmniejszającym wytrzymałość lodu.

Źródło: MOPR Giżycko

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5