Nie żyje Janusz Majewski

2024-01-11 08:11:18(ost. akt: 2024-01-11 08:30:07)

Autor zdjęcia: PAP/Leszek Szymański

Nie żyje Janusz Majewski, jeden z najbardziej znanych polskich reżyserów filmowych, scenarzysta, pisarz i wieloletni prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, od lat związany z Ełkiem. Reżyser odszedł w środę, 10 stycznia, w wieku 92 lat.
Janusz Majewski urodził się w 1931 we Lwowie. Zrealizował m.in. filmy "Zazdrość i medycyna", "Zaklęte rewiry", "Lekcja martwego języka", "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię", "Lokis. Rękopis profesora Wittembacha", "C.K. Dezerterzy", "Złoto dezerterów", "Królowa Bona", "Mała matura 1947" oraz "Czarny Mercedes".

W 2001 roku reżyser został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej kinematografii.

Janusz Majewski przez wiele lat był związany z Ełkiem. W swojej podmiejskiej posiadłości, w której mieszkał wraz z żoną, fotografką Zofią Nasierowską, gościł wiele gwiazd polskiego i światowego kina. Janusz Majewski nosił tytuł Ambasadora Ełku.

Trzy lata temu Janusz Majewski gościł w Olsztynie podczas 5. Forum Kultury Warmii i Mazur. Wydarzenie to było także benefisem Janusza Majewskiego, zorganizowanym z okazji 90-tych urodzin wybitnego filmowca.
Źródło: PAP

Ponad jedenaście lat temu, a dokładnie 29 września 2012r., w Leśniczówce Pranie miałam zaszczyt rozmawiać z Januszem Majewskim nie tylko o jego filmach. Opowiedział mi wtedy o swoim szczęśliwym dzieciństwie, wojennej ucieczce ze Lwowa, mazurskim domu...
Elżbieta Żywczyk


fot. Archiwum Gazety Piskiej

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5