Musk, Bezos i Zuckerberg stracili ponad 1 bln dolarów

2023-01-05 12:32:48(ost. akt: 2023-01-05 12:56:54)

Autor zdjęcia: pixabay

2022 roku nie będą dobrze wspominać szefowie wielkich Big Techów. Do tej pory ich firmy stanowiły maszynę do zarabiania pieniędzy. Po podliczeniu zeszłorocznych rachunków okazało się, że znaleźli się "pod kreską". Razem stracili 1,2 bln dolarów.
Po latach hossy spotęgowanej przez epidemię koronawirusa, która wywindowała akcje gigantów (Apple i Microsoft osiągnął wycenę 2 bilionów dolarów, błyskawiczny wzrost akcji odnotowała także Tesla), warunki makroekonomiczne spowodowały, że inwestorzy odwrócili się od nich, wybierając "bezpieczniejsze" akcje. Inflacja osiągająca 40-letnie maksyma i podwyższanie stóp procentowych przez Fed zrewidowały sympatie kupujących akcje. Zaawansowany technologicznie Nasdaq 100 spadł o 41 procent w zeszłym roku.

Dlaczego inwestorzy uciekali z akcji spółek technologicznych? Nie wspominając dość kontrowersyjnych inwestycji (np. Meta), akcje spółek technologicznych są wyceniane m.in. na podstawie ich potencjalnych przepływów pieniężnych. Sunący w stronę recesji świat, zmniejszył prognozy przyszłych zysków, a więc akcje Big Techów stały się mniej atrakcyjne. W konsekwencji miliarderzy zubożeli, gdyż często ich prywatne majątki są powiązane z "firmowymi".

Do "największych przegranych" 2022 roku należą: Elon Musk, Jeff Bezos i Mark Zuckerberg. Na szczycie podium stanął CEO Tesli, któremu wyparowało ponad 140 mld dolarów. Jeff Bezos, mimo posiadania "Pierścieni władzy", stracił 86 mld dolarów (akcje Amazona zanurkowały o ponad połowę w ciągu minionego roku). Z kolei Mark Zuckerberg odnotował spadek akcji o prawie 66 procent, co przełożyło się o zubożenie jego konta o ponad 81 mld dolarów, przez co stracił miejsce w pierwszej dziesiątce miliarderów na liście Bloomberga.

Inni technologiczni miliarderzy jak Larry Page i Sargey Brin z Alphabet stracili łącznie 92 mld dolarów. Bill Gates pożegnał się z prawie 30 mld dolarów.

2023 rok pokaże, czy jest to niepowodzenie okresowe, czy może to dopiero początek trendu.

Źródło: Bankier.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5