Choć popiersie jest zdemontowane, Rosjanie upamiętnili rocznicę śmierci kata wileńskiej AK

2016-02-14 15:31:12(ost. akt: 2016-02-15 15:46:00)

Autor zdjęcia: Aleksandra Jakimczuk

W niedzielę (14.02) do Pieniężna przyjechała rosyjska delegacja, by upamiętnić 71. rocznicę śmierci gen. Iwana Czerniachowskiego. Choć popiersie zostało zdjęte we wrześniu ubiegłego roku, a teren, gdzie znajduje się pomnik jest ogrodzony, Rosjanie złożyli kwiaty. I zapowiadają, że nie przestaną przyjeżdżać do Pieniężna. – Dla nas to nadal miejsce, gdzie generał Czerniachowski został śmiertelnie ranny, to dla nas miejsce pamięci – mówił ambasador FR w Polsce Siergiej Andriejew.
Rosjanie przyjechali do Pieniężna w niedzielne popołudnie. Uroczystości zorganizowano w związku z przypadającą 18 lutego rocznicą śmierci gen. Iwana Czerniachowskiego, który zginął w 1945 r. podczas operacji wschodniopruskiej.
Uroczystość zabezpieczała policja. Spotkanie przebiegło spokojnie.

Zjawili się m.in.: ambasador FR w Polsce Siergiej Andriejew, przewodnicząca Agencji Współpracy Międzynarodowej i Międzyregionalnej obwodu kaliningradzkiego Ałła Iwanowa, rosyjscy dziennikarze. Był też poczet sztandarowy Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II wojny św. i grupa ludzi z transparentem "Ruch Suwerenności Narodu Polskiego".

Rosjanie przywieźli ze sobą kwiaty oraz portret i zdjęcia generała, które złożyli przed zamkniętą bramą ogrodzenia. Popiersie sowieckiego generałą odpowiedzialnego za likwidację AK na Wileńszczyźnie i upamiętniające go napisy usunięto z pomnika we wrześniu 2015 roku. Obecnie teren jest ogrodzony siatką ze względu na niedokończone prace rozbiórkowe.

Choć pomnik jest już częściowo rozebrany, ambasador powiedział, że Rosjanie nie zabiorą do siebie popiersia.
- Naszym zdaniem ten pomnik ma sens tylko, gdy jest na miejscu, gdzie wzniesiono go, by uczcić pamięć – mówił Andriejew. - My nie możemy przenieść gdzieś miejsca, gdzie Czerniachowski był śmiertelnie ranny. Nie ma sensu przenosić do innego miejsca również popiersia, bo to będzie już pomnik nie Czerniachowskiego, a czegoś innego.

Choć od ponad pół roku popiersie leży w magazynie, Rosjanie zapowiadają, że nie przestaną przyjeżdżać do Pieniężna.
- Dla nas to nadal miejsce, gdzie generał Czerniachowski został śmiertelnie ranny, to dla nas miejsce pamięci - mówił ambasador.

W miejscu pomnika generała Czernichowskiego władze Pieniężna chcą postawić nowy, który: "będzie łączył, a nie dzielił". Może to być obiekt poświęcony ofiarom wojen, nawiązujący do pomnika, stojącego tam przed wojną (pomnik poświęcony pamięci ofiar I wojny światowej — przyp. red.), który został zniszczony, a z niego zbudowano pomnik Czernichowskiego.

- Jesteśmy za powstaniem miejsc pamięci wspólnej walki, braterstwa broni, ale jeśli to nie jest wbrew pamięci o naszych bohaterach – mówił ambasador.

Po krótkiej uroczystości przy pomniku delegacja Rosyjska udała się na cmentarz, gdzie znajdują się groby 166 czerwonoarmistów poległych w walkach z Niemcami w 1945 r. Tam Rosjanie także złożyli kwiaty.

Przypomnijmy: uchwałę o woli rozebrania monumentu sowieckiego generała podjęła już w styczniu 2014 roku rada miejska Pieniężna. Inicjatywę samorządu poparła Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która uznała, że "dalsze istnienie w przestrzeni publicznej przedmiotowego pomnika jest niezgodne z polską racją stanu". Władze Pieniężna uzyskały zgodę na rozbiórkę pomnika w czerwcu 2015 r. 17 września teren ogrodzono jak plac budowy. Jako pierwszy symbolicznie popiersie skuł Władysław Kałudziński.


Komentarze (39) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pieniężniak do gosc #1946596 | 46.186.*.* 4 mar 2016 20:05

  Fakt braniewscy "dziennikarze" jak zwykle dają d...Pomnik ruskiego generała został zbudowany z elementów pomnika "Pieniężniejskich ofiar 1wojny światowej'.Mieszkańcy Mehlsack na skraju obecnej ul.mickiewicza wybudowali piękny pomnik dla upamiętnienia ofiar pierwszej wojny-mieszkańców miasta.Po wojnie pomnik zniszczono a z jego elementów powstał monument generała Cz. oraz mauzoleum na cmentarzu miejskimk/ stadionu KS Wałsza

  odpowiedz na ten komentarz

 2. gosc #1933735 | 93.105.*.* 17 lut 2016 12:52

  pomnik z I wojny to bedzie chyba poswieconu armi cesarskiej bo polskiej nie bylo ,to falszowanie historii.smieszny ten redaktor i wladze pieniezna,

  odpowiedz na ten komentarz

 3. komancza #1933060 | 94.254.*.* 16 lut 2016 16:39

  proponuje zajac sie nielegalnie postawionymi pomnikami herojom UPA do tej pory stoją pomimo samowolki budowlanej,nie ma odwaznych do usunięcia formalnego ani fizycznego ,tyle jest do zrobienia a tu sie zajeli takim jednym przypadkiem i końca nie widac.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. sok #1932530 | 77.243.*.* 15 lut 2016 20:13

   a co mnie to

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. polityka #1932451 | 81.15.*.* 15 lut 2016 18:32

   MACIEREWICZ SMOLEŃSK MIESIĘCZNICA BRZOZA A PISdu fu

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (39)
  2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5