Święto plonów. Najpierw msza, a potem dożynkowa zabawa

2015-09-10 09:44:43(ost. akt: 2015-09-10 10:24:32)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatorów

W niedzielę (6 września) jak co roku zgromadziliśmy się w kościele p.w.św. Apostołów Piotra i Pawła w odświętnych strojach, i podziękowaliśmy za tegoroczne zbiory i rolnicze starania. Był to szczególny moment dziękczynienia oraz żarliwych modlitw za urodzaj, mimo tegorocznej suszy - przyczyniający się do tego, iż na stoły naszych rodzin trafia pachnący bochen chleba ze świeżo zebranego ziarna.
Mszę Świętą celebrował o.Waldemar Kus z SVD, koncelebrował także o. Tomasz Zbutowicz z SVD, proboszcz parafii ks. Kazimierz Gergont oraz ks.Tomasz Kawka. We mszy św. modlono się za pomoc, przychylność i opatrzność boską, za siły, zdrowie oraz zapał rolników do pracy. Poświęcono ofiarowane z czterech sołectw wieńce oraz dary płodów rolnych w postaci chleba, owoców i warzyw a także miodu. O oprawę muzyczną zadbała orkiestra dęta z Ornety. We Mszy Świętej asystowały również poczty sztandarowe z Pieniężna: z Rady Miejskiej, z Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II oraz ze Szkoły Podstawowej im. Ziemi Warmińskiej. Starostowie Dożynek państwo Maria i Tomasz Masojć z Bornit przekazali na ręce gospodarza gminy świeżo upieczony bochen chleba, który następnie rozdzielili pośród zgromadzonych. Po części dziękczynnej w korowodzie na czele z orkiestrą i wieńcami udano się na plac pod Ratusz Staromiejski gdzie nastąpiła dalsza część gminnych dożynek. Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo przywitał wszystkich gości m.in. Starostę Braniewskiego Leszka Dziąga z małżonką i podziękował rolnikom za ciężką pracę, ponieważ „ta praca to podstawa egzystencji ludzkiej”.

Podczas uroczystości dożynkowych rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, w którym pierwsze miejsce zajęło sołectwo Łajsy, drugie Posady-Kiersiny a równorzędnie trzecie Pluty i Cieszęta.

Nie zabrakło podziękowań dla sponsorów, na których hojność gmina zawsze może liczyć, a trud i ciężka praca nie są im obce. I tak podziękowania skierowane zostały dla prezesa Miejskiej Energii Cieplnej, Wodociągów i Kanalizacji EWIX w Górowie Iławeckim Leszka Kłębuckiego, Władysławowi Raubo właścicielowi gospodarstwa rolnego w Tolkowcu, kierownikowi Braniewsko-Pasłęckiego Banku Spółdzielczego, filii w Pieniężnie - Marcinowi Pliszce, Jarosławowi Skibie właścicielowi Firmy Perfect oraz właścicielowi firmy Wartex Edwardowi Wardak. Nie mniej jednak podziękowania skierowano także w stronę pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy Bajka za pyszną grochówkę, a także dla dyrektora Janusza Milan i jego załogi z Gimnazjum im. J.Pawła II za przygotowanie bigosu. Ogromne podziękowania przekazano Joannie i Władysławowi Sokołowskim za wypiek chleba dożynkowego oraz zasponsorowanie chleba na tę uroczystość. Szczególnie podziękowano również Danucie Olszewskiej właścicielce Piekarni Delicja za wystawienie stoiska ze swoimi wybornymi wypiekami oraz za ufundowanie chleba.

Uroczystości dożynkowej towarzyszyły rozmaite stoiska m.in obrazy z Biblioteki Miejskiej, gadżety, ulotki i różne przewodniki z Urzędu Miejskiego oraz gastronomiczne z sołectwa Ciesząt, Łajs i Pajtun, które kusiły pysznymi ciastami. Na stoisku Pieniężna nie zabrakło również miodu – swoje miody wystawił Pan Wojciech Czernigowski. Ze swoimi pracami zaprezentował się Aleksander Machnowski z Plut, który od wielu lat rzeźbi piękne obrazy. Jak zawsze, pieniężeńskiej uroczystości towarzyszyły potrawy wykonane przez Agnieszkę Karwecką i Teresę Szkoda. Na półmiskach przygotowały smaczny poczęstunek m.in.: kotlety mielone, roladki z kurczaka w cieście francuskim, kotleciki mięsne w boczku, swojski smalec z jabłkiem, śliwką i cebulką oraz pyszne kiszone małosolne ogórki. Agnieszka Karwecka bowiem w tym roku otrzymała na regionalnym konkursie w Rynie tytuł ,,Mistrza kiszonych ogórków".

Na placu przed Ratuszem Staromiejskim stanęły 3 ogromne dmuchane place zabaw, które były oblegane przez dzieci i z uśmiechem na twarzy zjeżdżały mimo iż padał deszcz. Ponadto pojawiły się stoiska wystawiennicze lokalnych firm m.in. z Braniewsko-Pasłęckiego Banku-Spółdzielczego z filii z Pieniężna.

Część artystyczną rozpoczął występ lokalnego zespołu muzycznego „Stokrotki”, pod przewodnictwem Ireny Kaczmarek. Wśród lokalnych zespołów zagrali również: Trans Blues, działający przy Miejskim Domu Kultury oraz folkowo – rockowy zespół Harazd, a także zespół Veki z Elbląga. Nie mniej jednak główną gwiazdą wieczoru był zespół XFORT& ADAM KRAŚKO znany z programu "Rolnik szuka żony". Nasz gość specjalny doskonale sprawdził się w roli wokalisty. Miłym akcentem były autografy i pamiątkowe zdjęcia z Adamem Kraśko.

Szczególne podziękowania kierujemy do organizatora dożynek-kierownika Miejskiego Domu Kultury w Pieniężnie -Tadeusza Kłębuckiego oraz jego pracowników za zorganizowanie święta plonów, przepełnionego pozytywnymi wartościami kultywującymi najlepsze tradycje Pieniężeńskich wsi.


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor HrywnaKomentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wolf #1812694 | 83.23.*.* 11 wrz 2015 12:27

  Ciekawe kto z samorządowców kiedyś się odważy i zorganizuje świecką przecież uroczystość bez modłów i kadzideł i całej tej jasełkowej oprawy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. FAN #1812617 | 77.253.*.* 11 wrz 2015 10:34

   DAJCIE TEMU CZŁOWIEKOWI SPOKÓJ ,NIECH SIE CIESZY SWOIM 5 MINUT.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. jjkdskj #1812024 | 164.126.*.* 10 wrz 2015 12:57

   Szkoda tylko, że pan Kraśko śpiewał z playbacku i nawet ustami nie ruszał, a jak chciał coś już powiedzieć to zapomniał, że ma wyłączony mikrofon xd

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5