Wilno: Sowieci do Sowiecka

2015-07-29 23:33:45(ost. akt: 2015-07-29 23:40:09)

Autor zdjęcia: Jan Melzak

Władze leżącego w obwodzie kaliningradzkim Sowiecka chcą zabrać do siebie rzeźby sowieckich żołnierzy i robotników zdemontowane ostatnio w Wilnie. Może przy okazji zabiorą też stojący w Pieniężnie pomnik kata wileńskiej AK?
Mowa o rzeźbach, jakie postawiono w 1952 roku na Zielonym Moście w Wilnie. Grupa rzeźb przedstawia czerwonoarmistów, kołchoźników, robotników i studentów. Warto dodać, że to najstarszy most w mieście.
Na początku 2015 roku okazało się, że rzeźby są w kiepskim stanie i zagrażają bezpieczeństwu. Wtedy rozgorzała dyskusja co z rzeźbami zrobić, bo wspomniane rzeźby były wpisane do rejestru zabytków. Centrum Dziedzictwa Kulturowego uznało, że sowieckie rzeźby nie zasługują na ochronę prawną i wydało zgodę na tymczasowe zdjęcie rzeźb. jaki będzie ich dalszy los na razie nie wiadomo. Zapewne jednak nie wrócą już na Zielony Most.

Mogą za to trafić do Sowiecka. - Sama nazwa naszego miasta "Sowieck" świadczy o tym, że symbole epoki sowieckiej mogłyby znaleźć swoje miejsce na naszym terytorium” - napisał do mera Wilna Nikołaj Woiszczew, mer Sowiecka. - Będę wdzięczny, jeżeli poinformujecie Państwo o warunkach, na jakich moglibyśmy otrzymać zdjęte rzeźby. Liczę na pozytywną decyzję” – dodaje mer.

Może przy okazji Rosjanie z Sowiecka zabrali by sobie stojący w Pieniężnie pomnik sowieckiego generała Czerniachowskiego. Przypomnijmy, że Czerniachowski w lipcu 1944 roku dowodził 3. Frontem Białoruskim, którego żołnierze walczyli z Wehrmachtem na wileńszczyznie. 17 lipca wspólnie z generałem Sierowem z NKWD zaprosił na rozmowy dowództwo wileńskiej AK z komendantem płk. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilkiem”. Wszystkich polskich oficerów aresztowano. Potem to samo zrobiono z dowódcami oddziałów partyzanckich. Rozbrojono też 8 tysięcy żołnierzy AK. Część z nich zginęła, a wielu zostało zesłanych do łagrów lub przymusowo wcielonych do Armii Czerwonej.

Czerniachowski zginął pod Pieniężnem. Pochowano go jednak w Wilnie. W 1993 roku Litwini szczątki Czerniachowskiego i jego pomnik odesłali do Rosji. Szczątki generała spoczęły w Moskwie, a pomnik trafił na jeden z placów w rosyjskim Woroneżu.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Melzak

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pienieznianin #1787170 | 195.136.*.* 1 sie 2015 21:30

  tak sie sra li o swoj pomnik a teraz syf kil i mogila na tym pomniku

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

 2. ORMO #1785778 | 89.228.*.* 30 lip 2015 15:44

  Weż go sobie do swego domu i tam wygłaszaj przed nim swoje pochwalne peany, a ja boleje bo przejeżdżając tam nie będę miał, gdzie załatwić swoich potrze filozficznych ku chwale tego "geroja". Czyje jest dziś Pieniężno nie ma żadnego znaczenia w tej sprawie no chyba,że to twoim zdaniem "zwykła szczujnia".

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. MORO #1785513 | 83.11.*.* 30 lip 2015 07:21

   Jak spada zainteresowanie i ilość komentarzy to zawsze można jeszcze wyciągnąć truchło Czerniachowskiego. Kat czy nie kat ?? Winien czy nie winien??? Opluć czy nie opluć??? Coś napisać trzeba, niech się czytelnicy kłócą, to dowód zainteresowania. Od siebie dodam. Czerniachowskiego nie ma powodu lubić, ale robić z niego na siłę ,,kata" to zwykła szczujnia. Zapłacił głową za swoje czyny, przelał krew a dzięki temu Pieniężno dziś jest polskie. To powinno zamknąć sprawę.

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5