Edukacyjnie do Niemiec. Uczniowie gościli w Solingen

2015-03-10 14:17:51 (ost. akt: 2015-03-10 14:44:45)

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

Uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Władysława Reymonta w Pieniężnie po raz kolejny uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Niemiec. Tym razem gościli w Solingen, mieście na prawach powiatu w zachodniej części Niemiec, na południe od Zagłębia Ruhry. Jest to miasto znane głównie z produkcji noży, akcesoriów kuchennych i przyborów do manicure. Znajduje się w nim najwyższy most kolejowy w Niemczech, Müngstener Brücke, łączący Solingen i Remscheid, o którego wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO starają się mieszkańcy regionu.
Pierwsze kontakty z Mildred-Scheel-Berufskolleg w Solingen zostały nawiązane na platformie programu eTwinning, programu Unii Europejskiej wspierającego edukację, szkolenia, inicjatywy młodzieżowe oraz sportowe. Efektem pierwszych „wirtualnych” kontaktów była wizyta p. dyrektor i trojga nauczycieli tej szkoły w ZSLiZ Pieniężno. Jak podkreśla p. dyrektor Gabriele Stobbe-Dibbert do nawiązania dalszej współpracy zachęciło ją serdeczne przyjęcie, jakiego doświadczyła podczas pobytu w Pieniężnie. Nie zniechęciły ją skromne warunki, w porównaniu z warunkami panującymi w szkole, którą zarządza.

Wyjazd do Solingen był dla wielu uczniów ogromnym wyzwaniem, chociażby z powodu odległości, którą musieli pokonać od miejsca swojego zamieszkania. Większość z nich czekała ponad  dwudziestogodzinna podróż autokarem.  Ponadto mieli oni świadomość, że spotkają się z przedstawicielami odmiennych kultur i religii. Już przed wyjazdem  wiedzieli, że trójka najbardziej aktywnych uczestniczek pochodzących z Turcji, to muzułmanki. Tak więc w trakcie podróży mieli do czynienia z osobliwą mieszanką obaw i ciekawości.  Pierwsze obawy skutecznie rozproszyły wyrazy serdeczności ze strony p. Dibbert, nauczycieli oraz uczniów, których doświadczyli wszyscy uczestnicy spotkania w Solingen. Pani dyrektor wykazała ponadprzeciętną troskę o uczniów uczestniczących  w spotkaniu. Wyrazem tego był chociażby fakt, że  przyszła ona do szkoły w niedzielę z  własnoręcznie upieczonym ciastem, co wywołało niemałe zaskoczenie oraz potwierdziło nieszablonowe podejście do obowiązków gospodarza wymiany.

Program spotkania był bardzo bogaty: animacje językowe, gry kooperacyjne, Standbilde (sceny zatrzymane w kadrze), nagrywanie scenek obrazujących odwagę cywilną, prezentacja szkół i systemów edukacyjnych obu krajów. Celem spotkania było także wzajemne uczenie się języków, więc wszystkie sceny odgrywane były w języku polskim i niemieckim. Wszyscy bawili się bardzo dobrze, chociaż, co naturalne, nie zabrakło problemów w porozumiewaniu się.

Nie zabrakło też innych atrakcji i przeżyć wykraczających poza obowiązkowe punkty programu. Wzruszające okazało się spotkanie uczennic z pensjonariuszami polskiego  pochodzenia przebywającymi w ośrodku pomocy społecznej w Solingen oraz pracującą tam Polką. Uczniowie mieli możliwość przejechania się Wuppertaler Schwebebahn – działającą w Wuppertalu najdłuższą na świecie linią kolei podwieszanej. Łączy ona dwie dzielnice i stanowi element publicznego transportu miejskiego. Uczniowie mieli też możliwość dokonania zakupów w przyzakładowym sklepie żelków Haribo, zobaczyli też wcześniej wspomniany „kolejus” oraz zamek. Warto wspomnieć, że z Wuppertalu pochodzi Steffen Möller, mieszkający i występujący w Polsce niemiecki pisarz, aktor i kabareciarz.

Integralną częścią programu była wizyta w siedzibie parlamentu w Düsseldorfie, zwiedzanie Muzeum Dokumentacji Nazizmu w Kolonii, spotkanie z przedstawicielami różnych krajów przyuczającymi się do zawodu w warsztatach dla osób z problemami społecznymi. Ze względu na ważny wyjazd do Austrii nie odbyło się planowane spotkanie z premierem landu p. Josefem Neumannem,  z pochodzenia Polakiem urodzonym w Starym Targu i wychowywanym na Pomorzu, biegle władającym językiem polskim.

Następne spotkanie projektowe odbędzie się w Pieniężnie jesienią 2015 roku.

Wyjazdy edukacyjne są bardzo cenne dla wszystkich uczestników ze względu na możliwość rozwoju nie tylko kompetencji językowych, ale także społecznych. Jest to okazja do bliższego poznania uczniów oraz budowania w nich samoświadomości i poczucia własnej wartości. Warto wspomnieć,  że współpraca szkół wspierana jest przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Kolejny zagraniczny wyjazd uczniów ZSLiZ w Pieniężnie odbędzie się jeszcze w marcu br. Tym razem odwiedzą oni Włochy, kraj znany ze swoich słynnych projektantów mody, wielkich artystów i rzeźbiarzy. Przed uczniami otwiera się możliwość zwiedzania Iserni, Pompei, Cassino, Gaete i Neapolu.


Więcej informacji z życia szkół i przedszkoli: kliknij tutaj

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna
Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. keks #1715288 | 195.136.*.* 17 kwi 2015 13:37

  ta szkola to jedno wielkie nieporozumienie, i "fajni" nauczyciele o zgrozooooooo

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Mateusz #1689844 | 83.11.*.* 14 mar 2015 21:41

  Zastanawia mnie dlaczego nie można komentować artykułu o przyszłości tej szkoły? bedzie w internacie miec zajęcia? gdzie więc będzie gimnazjum? a w szkole pracuje dużo ludzi, bardzo dużo ! http://www.zsliz-pieniezno.internetdsl .pl/

  odpowiedz na ten komentarz

 3. osoba postronna #1689122 | 88.220.*.* 13 mar 2015 21:20

  Często zastanawiam się , ile osób pracuje w tej szkole, ponieważ na stronie internetowej szkoły pojawiają się tylko dwa nazwiska. Czy to oznacza, że inni nic nie robią? Czy też inni są zbyt skromni, by podzielić się swoimi sukcesami?

  odpowiedz na ten komentarz

 4. una #1687131 | 77.114.*.* 11 mar 2015 20:00

  No proszę. I w takiej małej szkole może dziać się coś ciekawego.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5