Fałszywy „wnuczek” próbował oszukać kilku mieszkańców powiatu

2023-11-30 20:14:13(ost. akt: 2023-11-30 20:24:12)

Autor zdjęcia: arch. Policja

Oszuści bezwzględnie wykorzystują wrażliwość i ufność w szczególności osób starszych, chcąc wyłudzić od nich pieniądze – często oszczędności życia. Minionej doby fałszywy „wnuczek” próbował oszukać kilku mieszkańców powiatu ostródzkiego. Na szczęście ostródzianie wykazali się czujnością i nie dali się zwieść przestępcom.
Apele policji i prowadzone kampanie informacyjne spowodowały, że świadomość społeczeństwa co do metod i sposobu działania oszustów – zdecydowanie wzrasta. Coraz częściej seniorzy orientują się, że ich rozmówca nie jest tym, za kogo się podaje.

Minionej doby fałszywy „wnuczek” próbował oszukać kilku mieszkańców powiatu ostródzkiego. Na szczęście ostródzianie wykazali się czujnością i nie dali się zwieść oszustom.

Tak było także w przypadku 57-latki do której dodzwoniła się kobieta podająca się za jej córkę, informując, że znajduje się w areszcie za spowodowanie zdarzenia drogowego. Następnie telefon przejął jej wspólnik, który podając się za prokuratora, poinformował kobietę, że musi przekazać 60 tysięcy złotych, aby córka nie trafiła do więzienia.

57-latka zorientowała się, że przedstawiona jej historia została zmyślona. Zareagowała – rozłączyła się a następnie poinformowała o zaistniałej sytuacji policję.

Funkcjonariusze we współpracy z lokalnymi mediami rozpowszechnili informację i nie doszło do żadnego wyłudzenia pieniędzy.

Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy należy zgłosić dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub połączyć się bezpośrednio z Oficerem Dyżurnym Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie nr tel. 47 7324 200. Tylko szybka reakcja może doprowadzić do zatrzymania oszustów!


Policja ostrzega!
• Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych ani adresu!
• Nigdy nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności!
• Nie ufaj nieznanym rozmówcom i sprawdzaj przekazywane przez nich informacje!
• Zawsze najpierw rozłącz połączenie telefoniczne, aby wybrać inny numer!
• Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom!
• Po takim telefonie zadzwoń z innego aparatu i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy!
• Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie daj się zmanipulować!
• Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.
• Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
• Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta.
• Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5