Tak może skończyć się spotkanie z łosiem na drodze

2023-11-14 11:58:58(ost. akt: 2023-11-14 12:13:16)

Autor zdjęcia: arch. Policja

Często dochodzi na naszych drogach do niebezpiecznych zdarzeń z udziałem zwierząt leśnych. Policjanci apelują o ostrożność, tym bardziej, że warunki jazdy są coraz trudniejsze.
W kierowcy powinni pamiętać o tym, że wjeżdżając w tereny leśne muszą zachować szczególną ostrożność, gdyż na jezdnie mogą nagle wybiec dzikie zwierzęta.

Jesień to czas, kiedy często zmienia się pogoda. Deszcze i śliska jezdnia powodują, że nawet przy niewielkiej prędkości droga hamowania znacznie się wydłuża, a pojazd bardzo łatwo wpada w poślizg. Dodatkowo w okolicach lasów i pól uprawnych można spotkać biegające zwierzęta.

O tym, przekonał się w poniedziałek (13.11.2023 r.) 39-latek na jednej z dróg w w okolicy Iławy. Policjanci wstępnie ustalili, że kierujący skodą na prostym odcinku drogi najechał na łosia, który nagle pojawił się na drodze. W wyniku zdarzenia kierowca i jego pasażer z obrażeniami ciała zostali przetransportowani do szpitala.
Natomiast w niedzielę (12.11.2023 r.) 58-latka kierując toyotą zderzyła się z sarną. Zwierzę uderzyło w bok pojazdu po czym uciekło do lasu.

Od 1 stycznia 2023 r. do 12.10.2023 r. na terenie województwa warmińsko - mazurskiego doszło do 919 zdarzeń drogowych, w których zginęła jedna osoba a 16 zostało rannych.Przypominamy!

- dzikie zwierzęta najbardziej aktywne są o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu,
- zwracajmy uwagę na pobocza gdyż mogą znajdować się tam zwierzęta gotowe, by wejść na drogę,
- zwierzę oślepione przez światła reflektorów często zatrzymują się i stają w bezruchu,
- widzisz zwierzę na drodze - użyj klaksonu. Pamiętaj, że sarna, jeleń czy wilk to zwierzęta, które żyją w stadach - za nimi mogą podążać kolejne,
- zwracaj uwagę na znaki i dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych jest przeważnie nadmierna prędkość, tych z udziałem dzikich zwierząt również, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zwiększa dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5