Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej w Ostródzie i Morągu

2023-05-22 21:49:00(ost. akt: 2023-05-22 22:17:36)

Autor zdjęcia: arch.organizatora

Cykl spotkań z mieszkańcami mają za sobą parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej. W poniedziałek rozmawiali z mieszkańcami Ostródy i Morąga.
Ostródę i Morąg odwiedzili wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa Błońska, Iwona Elżbieta Śledzińska-Katarasińska – wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz senator Kazimierz Kleina, przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Senatu RP.

Na spotkaniach toczyły się rozmowy o pieniądzach i inwestycjach z Krajowego Planu Odbudowy, o polityce socjalnej, problemach przedsiębiorców i pomocy dla dzieci niepełnosprawnych, a także o zagrożeniach dla demokracji podczas wyborów.

— Ludzie obawiają się, że państwo idzie w złym kierunku, że oddalamy się od Unii Europejskiej i skazujemy się na izolację — mówi Stanisław Gorczyca, szef Klubu Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Warmińsko Mazurskiego i przewodniczący Komisji ds. Samorządu Terytorialnego i Bezpieczeństwa Publicznego. — Są też takie obawy, że program socjalny jest zbyt „bogaty”, bo nie zawsze trafnie są te środki przydzielane.

Z jednej strony wzrasta strefa ubóstwa, a z drugiej przydzielane są pieniądze osobom, które tej pomocy wcale nie potrzebują. Niezbyt trafiona jest czasem ta pomoc i to się zemści na finansach publicznych. Obawy dotyczą zwłaszcza wysokiej inflacji, która zdaniem ekspertów może sięgnąć nawet 40-50 procent.

Mieszkańcy zwracali też uwagę na zbyt dużą centralizację władzy i ograniczenia w finansowaniu samorządów. Odebranie wpływów z podatku samorządom, to odbieranie pieniędzy na finansowanie oświaty, kultury, sportu, transportu zbiorowego. I na to już brakuje pieniędzy w samorządach.

Ważne zwłaszcza dla naszego regionu jest sfinansowanie inwestycji na Kanale Elbląskim.
— Na niedokończoną inwestycją wydaliśmy już 200 milionów złotych na rewitalizację, a Kanał jest w wielu miejscach niedrożny i nie można tej inwestycji kontynuować, bo nie ma na to środków — mówi Stanisław Gorczyca.


Kolejny przykład wojny rządu z samorządem jest port w Elblągu. Rząd zaproponował, że dofinansuje zarząd portu morskiego kwotą do 100 mln zł w zamian za przejęcie przez Skarb Państwa pakietu kontrolnego w spółce komunalnej. Samorząd nie chce się na to zgodzić i twierdzi, że pogłębienie toru dostępowego do portu to obowiązek rządu.

— Rząd chce inwestować w port, gdy będzie rządowy — dodaje Stanisław Gorczyca. — To nie o to chodzi. Ta inwestycja ma służyć mieszkańcom, ale ciekaw jestem, czy te środki by się znalazły, gdyby rząd ten pakiet przejął.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5