Płonęła ściółka, strażacy ratowali las

2023-05-21 22:08:46(ost. akt: 2023-05-21 22:29:52)

Autor zdjęcia: OSP Łukta

Alarm po godzinie 16 wezwał w niedzielę (21.05.) strażaków do akcji gaszenia lasu w okolicy miejscowości Florczaki w gminie Łukta.
Zapaliła się ściółka leśna. W lasach jest wyjątkowo sucho. By zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia do akcji zadysponowano cztery jednostki straży dwie z OSP Łukta oraz JRG Morąg i OSP Florczaki. Pożar udało się ugasić.

Jak mówił kilka dni temu rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski, statystyki są alarmujące, odnotowano rekordowa liczbę pożarów w maju br. Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej poinformował, że w tym roku odnotowano 748 pożarów w lasach, a tylko w maju doszło już do 348 pożarów. W takim samym okresie ubiegłego roku strażacy odnotowali ponad 2,5 tys. pożarów lasów.


Fot. OSP Łukta

Państwowa Straż Pożarna ostrzega, że w lasach w całym kraju występuje obecnie średnie oraz duże zagrożenie pożarowe. PSP przypomniała również, że pożary lasów często powstają na skutek wypalania traw i przypomina, że zgodnie z ustawą o ochronie przyrody wypalanie m.in. łąk, pastwisk i nieużytków, podlega karze aresztu albo grzywny.

Za wykroczenie grozi kara grzywny do 5 tys. zł. Z kolei według Kodeksu karnego osoba sprowadzająca zdarzenie, "które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".


Fot. OSP Łukta

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5