Sędziowie są gotowi na wiosnę [zdjęcia, wideo]

2023-03-08 14:00:00(ost. akt: 2023-03-08 15:05:25)
Sędziowie piłkarscy na bieżni stadionu w Ostródzie. Biegi to jeden z elementów testu

Sędziowie piłkarscy na bieżni stadionu w Ostródzie. Biegi to jeden z elementów testu

Autor zdjęcia: Paweł Piekutowski

PIŁKA NOŻNA\\\ W trakcie meczu jeden z obrońców drużyny gości zdenerwowany na swojego bramkarza za złą paradę, po której stracili bramkę, uderzył go pięścią w twarz. W tym czasie drużyna przeciwna konstruowała korzystną akcję. Jaką decyzję podejmie sędzia?... Na szczęście nie jest to opis autentycznej sytuacji, lecz jedno z losowych pytań teoretycznej części testu sędziowskiego.

Arbitrzy z Warmii i Mazur (od IV ligi do B-klasy oraz sędziowie próbni i kandydaci po kursie) musieli przebrnąć przez egzaminy, które odbyły się w niedzielę 5 marca w Ostródzie, na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Wyszyńskiego.

Jak mniej więcej wygląda taki test? Najpierw każdy przystępował do pierwszej części egzaminu biegowego, czyli tzw. "biegi krótkie", gdzie musiał zmieścić się w określonym limicie czasowym. Później następował egzamin w tej części - bieg interwałowy. Po wysiłku fizycznym i krótkiej przerwie, należało zdać test teoretyczny, w którym to arbiter musiał podjąć określoną decyzję w danej sytuacji boiskowej.

— Weryfikujemy wiedzę dotyczącą przepisów gry w piłkę nożną oraz przygotowanie fizyczne i kondycyjne do rundy wiosennej — powiedział Zbigniew Czajkowski, przewodniczący Zarządu Kolegium Sędziów WMZPN.

— Oprócz selekcji jest to też okazja do przeszeregowania. Po dobrym wyniku na egzaminie można być branym pod uwagę do awansu. Część teoretyczna składała się z trzydziestu pytań. Dwadzieścia cztery poprawne odpowiedzi to minimum, w którym mówimy o awansie. Trzy "oczka" mniej to egzamin zaliczony. Każda klasa rozgrywkowa ma swoje limity czasowe, jeśli chodzi o przygotowanie fizyczne, a także czas wypełniania testu — dodaje.

Po sukcesie Szymona Marciniaka nastąpił wzrost zainteresowania sędziowaniem. Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej zimą przeprowadził trzy kursy #ZostańSędzią, gdzie każdy mógł wykonać pierwszy krok w stronę biegu z gwizdkiem po boiskach. Dla tych, którzy nie zdążyli, mamy dobrą wiadomość, gdyż latem również odbędą się kursy #ZostańSędzią. Więcej informacji znajduje się na oficjalnej stronie związku - wmzpn.pl.

A co z sędziami z naszego województwa, którzy również są rozjemcami w spotkaniach szczebla centralnego? — To jest nasz wspólny sukces, że żaden z arbitrów z naszego województwa nie opuścił III ligi. Przeciwnie, dołączyła do tego grona jedna osoba. Arbitrzy zdali egzaminy tydzień wcześniej — zauważa Zbigniew Czajkowski.

Od 13 do 23 stycznia w gronie sześćdziesięciu polskich sędziów znaleźli się nasi sędziowie szczebla centralnego - Marcin Szczerbowicz, Grzegorz Kawałko oraz Damian Krumplewski. W trakcie obozu odbył się tygodniowy kurs FIFA, który prowadził były międzynarodowy sędzia z Włoch, a obecnie instruktor FIFA, Matteo Trefoloni. Zajęcia fizyczne odbywały się pod okiem wieloletniego trenera od przygotowania fizycznego PZPN, UEFA i FIFA Grzegorza Krzoska. W trakcie obozu nasi sędziowie mieli również okazję sędziować w sparingach. Na zakończenie zgrupowania z wynikiem pozytywnym zaliczyli egzamin biegowy jak i test teoretyczny, dzięki czemu są gotowi na rozpoczęcie kolejnej rundy.

Paweł Piekutowski, Rafał Herman,


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5