Tu demokracja ma się dobrze

2023-01-11 11:20:22(ost. akt: 2023-01-15 13:57:22)
Czego potrzebuje dziś młodzież? Szacunku, zaufania, miłości, marzeń i wolności. To tylko niektóre z wymienionych i wypisanych na szkolnych schodach potrzeb. Wśród najważniejszych praw wskazuje na równość, demokrację, godne wynagrodzenie, wolność wyznania i sztuki.
Mural powstał podczas realizacji projektu, w którym brali udział uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Petofi w Ostródzie. Projekt „Młodzież promuje zmianę” i inicjatywa "Razem dla zmiany - strefa demokracji" realizowany był przez Stowarzyszenie Wychowanie dla Przyszłości przy współpracy z Fundacją Edukacja dla Demokracji i wsparciu Ambasady USA w Warszawie.

Jaki był cel projektu?

— Zwiększenie świadomości młodzieży na temat praw i potrzeb człowieka zawartych w różnych dokumentach europejskich i polskiej Konstytucji podczas czterogodzinnej debaty – mówi Maria Skowrońska ze Stowarzyszenia Wychowanie dla Przyszłości. — Bardzo ważny i trwały ślad projektu to zorganizowanie przestrzeni „strefy demokracji” do spotkań mających na celu wymianę doświadczeń, dyskusję, integrację młodzieży, także z młodzieżą z Ukrainy, która podjęła tu naukę. Wybrane przez młodzież prawa i potrzeby człowieka/ucznia zostały przez nich namalowane na chodach i ścianie w kąciku "strefa demokracji".


Szkoła wspiera edukację młodzieży w takich projektach.
— W naszej szkole młodzi ludzie wchodzą w dorosłość i muszą zostać wyposażeni także w wiedzę na temat swoich praw — mówi Henryk Rybacki, dyrektor szkoły. — Takie projekty zawsze wspieramy i jesteśmy na nie otwarci.
Obecny na podsumowaniu projektu Tadeusz Rudzki - koordynator z Fundacji Edukacja dla Demokracji w Warszawie, podkreślił znaczenie aktywności społecznej w zakresie praw i wolności obywatelskich.
— Taka działalność kojarzona jest głównie w polityką, sejmem czy senatem — mówił Tadeusz Rudzki. — Tymczasem mamy też wiele organizacji i stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, które skutecznie działają na rzecz swoich lokalnych społeczności. Warto w nich uczestniczyć.


W zajęciach prowadzonym także przez Monikę Bunalską i Aleksandrę Cichocką ze Stowarzyszenia Wychowanie dla Przyszłości, wzięło udział ok. 50 uczniów.
— To był bardzo ciekawy projekt — mówili uczniowie. — Dla nas wiele z tych rzeczy to były tylko hasła, dziś mamy pogłębioną wiedzę na temat potrzeb każdego człowieka i praw zawartych w dokumentach.

Młodzież ostródzkiego „Ekonomika” angażuje się w inicjatywy społeczne w mieście, chcąc uczestniczyć w kształtowaniu rzeczywistości jaka ją otacza. Uczeń szkoły Beniamin Krawczyk został przewodniczącym nowo wybranej Młodzieżowej Rady Miasta w Ostródzie. Przyszłość należy do nich, a szacunek do demokracji jest jej ważnym fundamentem.


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B