Idzie zima, będzie mróz. Pamiętajmy o najsłabszych

2022-12-01 11:58:30(ost. akt: 2022-12-01 12:06:32)

Autor zdjęcia: arch. GO

W czwartek dotrze do nas arktyczne powietrze. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed marznącymi opadami, które mogą wywołać niebezpieczne warunki na drogach.
Najzimniej będzie na Suwalszczyźnie oraz na Warmii i Mazurach. Tu temperatura może spaść do nawet do -10 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze Polski od minus pięciu stopni na wschodzie, przez minus dwa stopnie w centrum, do jednego stopnia na zachodzie i nad morzem. I to już w nocy z czwartku na piątek. Taka pogoda może wywołać niebezpieczne warunki na drogach.

Pamiętajmy o najsłabszych! Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażone osoby bezdomne potrzebujące pomocy, samotni seniorzy, osoby przewlekle chore oraz nietrzeźwe przebywające na dworze. Okres zimowy to czas, kiedy policjanci wspierani m.in. przez Straż Miejską i pracowników MOPS-u kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Są to pustostany, ogródki działkowe czy altanki. Od początku sezonu zimowego przeprowadzono już ponad kilkadziesiąt tego typu kontroli.

Apelujemy, aby nie przechodzić obojętnie obok człowieka, któremu grozi wychłodzenie bądź zamarznięcie. Jeden telefon na numer 112 może uratować czyjeś życie. W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Warmińsko-Mazurskiego od dnia 1 listopada 2022r. działa bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 165 320 osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje na temat schronisk, noclegowni, ogrzewalni oraz punktów nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5