Śluza w Miłomłynie na Kanale Elbląskim nadal zamknięta z powodu awarii

2022-06-30 13:00:55(ost. akt: 2022-06-30 13:05:21)

Autor zdjęcia: Marcin Tchórz/Archiwum GO

Jak poinformowały Wody Polskie, z powodu nieszczelności górnych wrót, śluza w Miłomłynie została zamknięta do czasu usunięcia awarii.
Awaria nastąpiła na początku ubiegłego tygodnia, ale przeprawa przez śluzę Miłomłyn nie została wstrzymana. Naprawę zaplanowano w dniach 27 i 28 czerwca i w tych dniach śluza była zamknięta. Teraz okazało się, że przeprawa przez śluzę Miłomłyn jest wstrzymana do odwołania, bo naprawa się przedłuży.

Liczący ponad 160 lat Kanał Elbląski należy do największych atrakcji turystycznych regionu i jest jedną z najpopularniejszych wśród turystów dróg wodnych. Statki i łodzie pokonują różnicę wysokości około stu metrów dzięki systemowi pięciu pochylni w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach. Statki są tam umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne.

Na kanale są też cztery śluzy: Miłomłyn, Zielona, Mała Ruś i Ostróda. Kanał przeszedł gruntową rewitalizację, która zakończyła się w maju 2015 r. W 2011 r. został uznany za Pomnik Historii. Miejscowe samorządy starają się o wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5