Młodzi posłowie z Ostródy w Sejmie Dzieci i Młodzieży

2022-06-06 11:39:31(ost. akt: 2022-06-06 11:44:51)

Autor zdjęcia: Dorota Michowska

Uczniowie klasy I LW w ZSZ im. S. Petőfi w Ostródzie: Adam Brdak oraz Alex Kleba reprezentowali województwo warmińsko – mazurskie w Sejmie Dzieci i Młodzieży.
Swoją parlamentarną przygodę rozpoczęli już w marcu przystępując do konkursu organizowanego przez Ministerstwo Edukacji oraz Instytut Pamięci Narodowej. Zadaniem uczestników było zaplanowanie i zrealizowanie projektu, którego celem jest popularyzowanie i upowszechnianie wiedzy o wydarzeniach historycznych i bohaterach lokalnych oraz ich znaczeniu dla historii, dziedzictwa i tożsamości lokalnej oraz narodowej. Temat przewodni brzmiał: „Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne?”.

Uroczyste wręczenie uczniom mandatów SDiM odbyło się 11 maja 2022r. w Warmińsko- Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, natomiast 1 czerwca w sali posiedzeń Sejmu młodych parlamentarzystów powitała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Gośćmi specjalnymi obrad byli m.in. Sekretarz Stanu w MEiN Włodzimierz Bernacki, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.

Sejm Dzieci i Młodzieży liczy 460 posłów. Organizacja izby wzorowana jest na procedurach obowiązujących w prawdziwym Sejmie, dlatego młodzież miała okazję przemawiać na mównicy, wnosić poprawki do uchwały oraz głosować.
Dwudniowy wyjazd do Warszawy sfinansowała uczniom Kancelaria Sejmu, a wśród licznych atrakcji znalazło się m. in. zwiedzanie miasta z przewodnikiem.
Dorota Michowska


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5