Miasto nie zapłaci ponad pół miliona za disco polo, bo nie ma takich pieniędzy

2022-05-28 12:15:17(ost. akt: 2022-05-28 12:54:55)
Organizatorzy festiwalu disco polo postawili władze Ostródy pod ścianą. Za organizację imprezy chcą ponad pół miliona złotych. Miasto takich pieniędzy nie ma. Ta kwota jest dwukrotnie większa niż cały budżet promocyjny na ten rok.
Rozmowy i negocjacje z organizatorami Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Tanecznej, czyli firmą World Media, trwały od kilku tygodni. W ich trakcie niespodziewanie pojawił się komunikat organizatora, że festiwalu w Ostródzie w tym roku nie będzie: "Ze smutkiem pragniemy poinformować, iż tegoroczna edycja Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie niestety nie może zostać przez nas zrealizowana. W dniu 25.05.2022r. Urząd Miasta Ostróda ze względu na brak funduszy wycofał się z współorganizacji imprezy, a bez tak znaczącego wsparcie nie jesteśmy w stanie zorganizować festiwalu. Mamy nadzieje do zobaczenia za rok!" - czytamy w oświadczeniu, Zaskoczyło wszystkich, a już najbardziej fanów Zenka Martyniuka i reszty gwiazd muzyki disco polo.

Zaskoczone były też władze miasta, które prowadziły rozmowy z organizatorem i które oświadczenie przyjęły "ze zdumieniem". Urząd szeroko wyjaśnia sytuację finansową. Na początku roku – decyzją Rady Miejskiej w Ostródzie – budżet promocyjny Ostródy zmniejszono o kwotę 200 tysięcy złotych, w konsekwencji czego na wszystkie działania promocyjne w tym roku samorząd pozostał z jednym z najniższych w historii budżetów w kwocie ok. 260 tys. zł. Dotychczasowa współpraca z World Media koncentrowała się na organizacji OFMT oraz – w minionym roku – Ostróda Disco Stage. Miasto czynnie wspierało organizację tych wydarzeń a także brało na siebie ciężar finansowy imprez. Kwoty wsparcia z reguły nie przekraczały wartości 200-250 tys. zł w przypadku OFMT oraz 130 tys. zł. w przypadku Ostróda Disco Stage.

- Wobec zmiany formuły wydarzenia poprzez jego organizację w amfiteatrze miasto od samego początku deklarowało i deklaruje swoją pomoc oraz partycypację finansową mimo mniejszego niż zwykle udziału publiczności - informują władze miasta. - Organizatorzy jednak postawili w roku bieżącym wyjątkowo zaporowe i nierealne warunki współpracy oczekując ponad pół miliona złotych wsparcia na organizację wydarzenia (kwota wsparcia + koszt wynajmu amfiteatru z infrastrukturą techniczną), a więc kwotę dwukrotnie przekraczającą cały budżet promocyjny miasta. Tak olbrzymia kwota, przekraczająca dotychczasowy próg wsparcia niemal trzykrotnie, w dodatku przy znacznie mniejszym ekwiwalencie promocyjnym i turystycznym dla miasta (maksymalnie 2500 uczestników w amfiteatrze wobec kilkunastu tysięcy w ubiegłych edycjach) od początku była nie do zaakceptowania przez władze miasta. Mimo tak horrendalnej podwyżki oczekiwań finansowych miasto podjęło kilka prób rozmów i negocjacji dążąc do pozytywnego zakończenia sprawy i porozumienia z organizatorem.

Władze miasta zadeklarowały gotowość wznowienia rozmów i wspólnej organizacji wydarzenia. W przypadku braku rozstrzygnięcia sprawy samorząd będzie szukał alternatywnych rozwiązań.
- Jesteśmy przygotowani, by podjąć się organizacji Festiwalu o zbliżonym profilu i dla tego samego targetu widzów w przypadku braku wznowienia rozmów z World Media informuje UM Ostróda. - O wszelkich zmianach i decyzjach będziemy informować na bieżąco.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5