Muzeum w Ostródzie zaprasza na Noc Muzeów

2022-05-12 11:07:26(ost. akt: 2022-05-13 13:58:46)
Jednym z punktów programu podczas sobotniej Nocy Muzeów będzie otwarcie wystawy "Arecheologia wysp. Wyspy na peryferiach monarchii wczesnopiastowskiej".
Wystawę przygotowało Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

"Archeologia wysp. Wyspy na peryferiach monarchii wczesnopiastowskiej" opowiada o siedmiu wyspach: na Jeziorze Długim (Chycina), Wyspie Księży Ostrów i Mała Wyspie na Jeziorze Lubniewickim (Lubniewice), na Jeziorze Paklicko Wielkie (Nowy Dworek), na Jeziorze Gęgnowskim (Nętno) oraz na Jeziorze Zarańskim (Żółte). Na wszystkich, w okresie wczesnego średniowiecza działały osady lub ośrodki kultu (najwcześniej od VIII, najpóźniej do XII w.).

Na wystawie prezentowanych jest kilkaset zabytków pochodzących ze wspomnianych wysp. Są wśród nich różnorodne przedmioty codziennego użytku (broń, ozdoby, narzędzie i oczywiście ceramika), a także szczątki zwierząt oraz roślin. Ukazują one życie codzienne ówczesnych ludzi oraz wysoki poziom technik budowlanych na długo przed powstaniem państwa polskiego.

Wystawa prezentuje rezultaty badań kolejnych ekspedycji archeologicznych prowadzonych przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, których część prowadzono w ramach interdyscyplinarnego projektu badawczego pt. "Człowiek na pograniczu".

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5