Glaznoty, Jurki i Wilamowo dostaną pieniądze

2022-04-28 12:05:59(ost. akt: 2022-04-28 12:19:02)
Centrum Interpretacji Dziedzictwa w Glaznotach w Gminie Ostróda otrzyma 20 000 zł

Centrum Interpretacji Dziedzictwa w Glaznotach w Gminie Ostróda otrzyma 20 000 zł

Autor zdjęcia: Łukasz Lamcho

Trzy projekty z naszego powiatu otrzymają dofinansowanie z konkursów samorządu województwa.
Blisko 700 tys. zł przeznaczył samorząd województwa tylko na dwa konkursy: „Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla” oraz „Małe Granty Sołeckie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego” w 2022 roku. Wśród dofinansowanych projektów są trzy z naszego powiatu.

— Organizując te konkursy, bardzo liczymy na rozwój w środowiskach wiejskich, przede wszystkim w ujęciu społecznym — mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. — Często mieszkańcy obszarów wiejskich skupiają się wokół tradycji i kultury danego subregionu czy danej miejscowości, dbając jednocześnie o rozbudowę odpowiedniej infrastruktury. To oni wiedzą, co jest dla nich najważniejsze i co jest realne do wykonania w ich małych ojczyznach. Są to oddolne inicjatywy i cieszę się, że dzięki samorządowemu wsparciu powstają a następnie są realizowane bardzo ciekawe projekty. I mam nadzieję, że posłużą kolejnym pokoleniom.

Konkurs „Małe Granty Sołeckie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego” organizowany jest przez samorząd województwa od 2017 roku i do tej pory sołectwa z regionu otrzymały finansowe wsparcie na ponad 2 mln zł.
Wśród dofinansowanych projektów są dwa z naszego powiatu.
Gmina Ostróda - Glaznoty - Centrum Interpretacji Dziedzictwa w Glaznotach otrzyma 20 000 zł.
Gmina Małdyty - Wilamowo - Budowa miejsca spotkań na świeżym powietrzu otrzyma 20 000 zł.

W 2022 roku w ramach konkursu wpłynęło 49 wniosków na ponad 783 tys. zł. Dofinansowano 29 zadań na łączną kwotę wynoszącą ponad 472 tys. zł.

28 wniosków na blisko 440 tys. zł wpłynęło natomiast w konkursie „Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla”. Pomoc finansowa została przyznana na realizację 15 zadań - na łączną kwotę 225 tys. zł.
Dofinansowane zostaną przedsięwzięcia realizowane w sołectwach, które uczestniczą  w inicjatywie samorządu województwa - Odnowa Wsi Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Wieś Warmii, Mazur i Powiśla miejscem, w którym warto żyć…”.

Dofinansowanie otrzyma sołectwo Jurki w Gminie Morąg na utworzenie atrakcyjnego miejsca rekreacji i integracji mieszkańców. Będzie to kwota 13 750 zł.


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5