Wyhodowane w rezerwacie cisy rosną w naszych lasach

2022-04-28 09:00:42(ost. akt: 2022-04-28 09:12:04)

Autor zdjęcia: Waldemar Burandt

Wiosna to intensywny czas sadzenia lasu. W tym roku nietypowo: trwają nasadzenia cisa pospolitego - cennego i rodzimego gatunku. Sadzonki zostały wyhodowane w Rezerwacie „Cisy Rokickie”.
Jak informuje Las w Szkatułce, tym razem nie sadzonki sosny ani dębu czy modrzewia, lecz „nietypowo” 200 sztuk sadzonek cisa pospolitego (Taxus baccata) zostało posadzonych w minioną sobotę (23.04) w Leśnictwie Mielno przez członków Koła Łowieckiego 'Batalion' i pracowników Nadleśnictwa Olsztynek.

Cis jest gatunkiem chronionym, dlatego przed podjętym działaniem niezbędne było uzyskanie zezwolenia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Sadzonki cisa (łącznie 1000 sztuk) zostały zakupione przez Nadleśnictwo Olsztynek od Nadleśnictwa Rokita. Zostały one wyhodowane z nasion zebranych w Rezerwacie „Cisy Rokickie”. Będą posadzone na terenie Leśnictw: Mielno, Gibała, Tymawa, Napromek i Samin.

Podjęte działania mają na celu odtwarzanie populacji cisa pospolitego - cennego i rodzimego gatunku polskich lasów, wzbogacanie różnorodności biologicznej, oraz promowanie cisa jako gatunku o dużym znaczeniu kulturowym.
Cis pospolity jako pierwszy gatunek w Polsce, bo już w 1423 r. został objęty ochroną prawną na mocy tzw statutu warckiego przez króla Władysława Jagiełłę.
Najstarszy cis rośnie w Henrykowie Lubańskim- jego wiek ocenia się na ok. 1300 lat (jest to najstarsze drzewo w Polsce).


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5