Mieszkała w 4 krajach, napisała ponad 20 przewodników turystycznych

2022-04-26 14:59:00(ost. akt: 2022-04-26 15:25:25)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

W środę 27 kwietnia o godz. 17.30 Biblioteka Multimedialna Powiatu Ostródzkiego zaprasza na kolejne spotkanie w Klubie Podróżnika "Środki podróży". Tym razem będzie to spotkanie z Felicją Bilską, autorką ponad 20 przewodników turystycznych, pt. "Bhutański Smok kontra reszta świata".
O prelekcji:
Tylko sobie wyobraź… Między Indiami i Chinami mały punkt - łatwo go przeoczyć. Jeśli jednak już tam trafisz, nie zapomnisz tego, czego doświadczysz. Bo Druk Jul, czyli Kraj Grzmotu Smoka, jest miejscem wyjątkowym nie tylko z nazwy. Na pewno takim, którego nie przymierzysz do żadnego innego.
Zapraszam Cię do Bhutanu. Podczas wspólnej podróży poznasz mieszkańców tej himalajskiej krainy, nasycisz zmysły oszałamiającą przyrodą oraz architekturą rodem z baśni. Odwiedzisz bhutański dom i łaźnię…w lesie - pełen relaks! Poznasz legendy o demonach poskromionych przez Drukpę Kunleja i dowiesz się, skąd się wzięła tradycja malowania fallusów na fasadach domów. Wdepniesz na lokalne tsechu (święta), których integralnym elementem są tańce transowe o długim rodowodzie. I powędrujesz ku Tygrysiemu Gniazdu, posadowionemu na skalnej półce. Tak, tę wyprawę zapamiętasz.

Bhutan (pop. ok. 850 tys.) to prymus światowej polityki klimatycznej. Obszary leśne zajmują 70% powierzchni kraju, do tego krystaliczne rzeki, gorące źródła, polodowcowe doliny, Himalaje. Kraj bez przemysłu. W rankingach dotyczących szczęścia zajmuje wysokie miejsca. W l. 70.XX w. Klasyczne PKB zastąpiono wskaźnikami Szczęścia Narodowego Brutto. W Bhutanie nie ma nowoczesnej architektury, betonowych klocków - bloków, nie kupisz tytoniu. W godzinach pracy mieszkańcy ubierają się w stroje tradycyjne. To kraj buddyjski, więc na każdym kroku młynki, flagi modlitewne, szum mantr... Brzmi ciekawie?

O autorce:
Felicja Bilska - z serca i rozumu lubi lubić, a podróżuje, bo świat ją inspiruje. Na co dzień zajmuje się digital i content marketingiem; sporo pisze. Mieszkała w 4 krajach, napisała ponad 20 przewodników turystycznych dla czołowych polskich wydawnictw, w tym pierwsze polskie przewodniki o Indiach północnych, Nepalu i Goa (Bezdroża; za który otrzymała I Nagrodę Magellana), oraz o Holandii (Pascal). Od kilkunastu lat prowadzi wykłady popularnonaukowe i podróżnicze. Współpracuje m.in. z warszawskim Muzeum Azji i Pacyfiku. Azja to jej drugi dom.
Wstęp wolny, zapraszamy !!!
https://www.facebook.com/events/5091688640921529
Artur MunjeŹródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5