Bezpłatna komunikacja miejska dla obywateli Ukrainy

2022-04-01 12:25:32(ost. akt: 2022-04-01 12:48:13)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Obywatele Ukrainy mają prawo do korzystania z bezpłatnych przejazdów komunikacją publiczną na terenie miasta Ostróda. Tak jednogłośnie zadecydowali ostródzcy radni podczas ostatniej sesji.
"W związku z rosyjską napaścią na Ukrainę oraz napływem uchodźców wojennych, ustanawia się czasowe uprawnienie dla obywateli Ukrainy do korzystania z bezpłatnych przejazdów środkami lokalnego transportu zbiorowego, organizowanego przez Gminę Miejską Ostróda. Uprawnienie obowiązuje do 30.06.2022 r." — taki komunikat pojawił się na stronie Zakładu Komunikacji Miejskiej w Ostródzie.

Dokumentami uprawniającymi do korzystania z bezpłatnych przejazdów są paszport lub inny dokument tożsamości, potwierdzający obywatelstwo ukraińskie. Ulga będzie obowiązywała do czerwca br. Co dalej? Wszystko zależy od tego, jak będzie rozwijała się sytuacja w Ukrainie.

Wniosek, by umożliwić obywatelom Ukrainy bezpłatne przejazdy autobusami komunikacji miejskiej, został zgłoszony przez radnych klubów Dobro Wspólne i Koalicja Obywatelska. Uchwała została przyjęta jednogłośnie podczas ostatniej sesji Rady Miasta Ostróda.
— Dzięki bezpłatnej komunikacji, obywatele Ukrainy sprawniej załatwią wiele spraw - PESEL, świadczenia, praca, mieszkanie — wyjaśniał Adrian Godlewski, radny KO. — Ten drobny gest, to również dowód naszej gościnności oraz solidarności z sąsiadami, którzy musieli uciekać ze swoich domów w wyniku putinowskiej napaści.
Jak podkreśla radny, bezpłatna komunikacja miejska to drobny gest, który wpisuje się inne działania, potwierdzające naszą polską gościnność. To również rozwiązanie, które działa już w wielu innych miejscowościach.

W Ostródzie już zarejestrowało się i odebrało PESEL kilkaset osób z Ukrainy, którzy tu znaleźli bezpieczny azyl przed wojną. Będzie ich dużo więcej. W urzędzie wprowadzony został system wydawania numerów uchodźcom z konkretną datą i godziną wizyty, by uniknąć stania w kolejkach. Liczba wydanych numerków potwierdza, że rejestracja potrwa także w kwietniu.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5