Strażacy sonarem sprawdzą jezioro w poniedziałek

2022-01-13 13:41:30 (ost. akt: 2022-01-13 14:17:34)

Autor zdjęcia: Archiwum OSP Stare Jabłonki

Od niedzieli poszukiwany jest Michał Przytuła, który po południu kajakiem wybrał się na ryby na jezioro Szeląg Wielki i nie powrócił. Akcja poszukiwawcza została zawieszona. Co dalej?
Od niedzieli na jeziorze pracowali strażacy z JRG Ostróda, OSP Stare Jabłonki i OSP Miłomłyn. Ich działania na wodzie utrudniała gruba warstwa lodu. Do poszukiwań wykorzystywany był też dron. Policjanci przeczesywali nabrzeże jeziora.

- Poszukiwania o charakterze ratowniczym trwały w niedzielę 9 stycznia po południu i wieczorem, kiedy wpłynęło do nas zgłoszenie o zaginięciu mężczyzny - mówi mł. bryg. Marcin Wiśniewski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie. - Prowadzimy działania ratownicze do dwóch godzin od momentu zaginięcia, przy założeniu, że człowiek wpadł do wody. Jeżeli są przesłanki do tego, że nadal działania są uzasadnione, to możemy je przedłużyć. My przeszukaliśmy wyznaczony obszar jeziora, nie znaleźliśmy żadnych oznak pobytu mężczyzny, ani śladów kajaka, którym się przemieszczał. Zakończyliśmy akcję ratowniczą w niedzielę po godzinie 22.

Do 12 stycznia strażacy oraz policja kontynuowali działania poszukiwawcze - przeczesywali głównie linię brzegową. Jezioro było pokryte lodem i działania na wodzie były utrudnione, bo łodzie nie mogły się swobodnie przemieszczać.
Na miejsce sprowadzono Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Olsztyna z sonarem, który umożliwia przeszukanie dna jeziora. Ale lód nie pozwolił na wypłynięcie łódką i przeprowadzenie takiej akcji. Wezwano też na miejsce poszukiwań śmigłowiec z kamerą termowizyjną, ale i to nie przyniosło rezultatów.

Akcja poszukiwawcza została na kilka dni zawieszona z powodu pogody. Policjanci i strażacy wrócą do poszukiwań w terenie w poniedziałek.
- Jeśli pozwoli na to pogoda Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno Nurkowego z Olsztyna z sonarem podejmie ponownie próbę wypłynięcia na jezioro i przeszukanie jego dna - mówi st. asp. Michał Przybyłek z Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie. - Sprawdzamy też wszystkie wątki, każda informacja na temat zaginionego jest weryfikowana.

32- letni Michał Przytuła pozostaje osobą zaginioną. Przypominamy. Zaginiony mierzy 180 cm wzrostu, jest szczupłej budowy ciała, o krótkich blond włosach i oczach koloru niebieskiego. Posiada widoczny zarost (w postaci brody i wąsów). W dniu zaginięcia ubrany był w czarną kurtkę, czarne spodnie i czapkę oraz zielone kalosze.
Osoby posiadające wiedzę na temat opisanego zdarzenia proszone są o kontakt z ostródzką jednostką policji pod numerem: 47 732 42 00 lub numer alarmowy 112.
Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5