Na widok policjantów kierowca mercedesa zaczął uciekać

2022-01-08 19:32:37 (ost. akt: 2022-01-08 19:37:15)

Autor zdjęcia: Policja

18-letni mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Zaczął uciekać. Powodem zachowania kierującego był brak uprawnień do kierowania. Teraz stanie przed sądem.
Kierujący mercedesem 18-latek pomimo wydania przez policjantów poruszających się radiowozem oznakowanym, przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych polecenia zatrzymania pojazdu, nie zatrzymał się i kontynuował dalszą jazdę. Po krótkim pościgu policjanci zatrzymali mężczyznę. Nieodpowiedzialny kierujący był trzeźwy, jak się jednak okazało w ogóle nie miał on uprawnień do kierowania. Funkcjonariusze zabezpieczyli pojazd na parkingu strzeżonym. Teraz za swoje zachowanie mężczyzna odpowie przed sądem. Grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Niezatrzymanie pojazdu w tej sytuacji zmusza policjantów do podjęcia pościgu, który zawsze stwarza sytuację zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Trzeba zachować rozsądek i ponieść ewentualne konsekwencje prawne za jazdę na przykład bez uprawnień, pod wpływem alkoholu lub nadmierną prędkość. Kara pozbawienia wolności to nie jedyna grożąca konsekwencja. Wypłata odszkodowań dla ewentualnych ofiar wypadku, którego możesz być sprawcą, jest także bardzo kosztowną kwestią. Kara za wypadek ze skutkiem śmiertelnym to nawet 8 lat więzienia. Nie warto ryzykować życia własnego i innych!

Zgodnie z prawem, do zatrzymania pojazdu, który zagraża życiu lub zdrowiu policjanta lub innych osób, policjant może wykorzystać broń palną. Niezatrzymanie się do kontroli, szaleńcza jazda i narażenie życia innych, w pewnych sytuacjach, może zmusić policjantów do sięgnięcia po broń. Broń jest stosowana do zatrzymania pojazdu, a nie wobec kierującego. Łatwo sobie jednak wyobrazić, co może się wydarzyć, kiedy pocisk policyjny przebije oponę rozpędzonego pojazdu…
Źródło: Platforma Dziennikarstwa Obywatelskiego

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5