Ostróda: warto zobaczyć

2010-09-01 09:20:00(ost. akt: 2012-03-09 10:29:35)

Autor zdjęcia: Barbara Chadaj-Lamcho

Atut Ostródy, to wyjątkowe położenie. W granicach miasta jest pięć jezior, w okolicy kilkanaście, a wokół piękne lasy. Można tu łatwo dojechać i dopłynąć.
Leżąca nad Drwęca Ostróda zwana jest stolicą Mazur Zachodnich. Różnią się one znacznie od tych popularnych Mazur - krainy ciemnych lasów i głębokich jezior, bo więcej tu słońca i przestrzeni. Doceniają to turyści szukający kontaktu z naturą, bez tłoku na deptaku w turystycznych molochach.

Położenie Ostródy na skrzyżowaniu tras Warszawa-Gdańsk i Olsztyn-Toruń powoduje, że to idealne miejsce na weekendowe wypady. Przez Ostródę wiedzie też Kanał Ostródzko - Elbląski, to z portu na nabrzeżu Jeziora Drwęckiego wpływają w rejs statki Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, która w tym roku przewiezie półmilionowego pasażera! Bulwar nad Drwęckim i aleja spacerowa wzdłuż jeziora, to ulubione miejsce spotkań.

Główną atrakcją jest tu molo wybudowane w połowie lat 90. Jest to największy tego typu obiekt śródlądowy w Polsce, na którym organizowane są latem koncerty "na wodzie". Razem z kafejkami i restauracjami na nabrzeżu, to miejsce tętniące w sezonie życiem do późnych godzin nocnych. Na tych, którzy lubią spędzać czas na wodzie czeka kilka wypożyczalni sprzętu pływającego. Nad jeziorem po drugiej stronie miasta - Sajmino - położona jest jedna z najpiękniejszych plaż w regionie. Prowadzą do niej wielkie schody wybudowane na stromej skarpie sosnowego lasku.

Jeżeli nie na urlop, warto przyjechać do Ostródy na którąś z imprez organizowanych w czasie wakacji. Lato zawsze jest witane Dniami Morza, po nich są Dni Ostródy i Międzynarodowy Zlot Motocykli. Sierpniowe weekendy, to promocyjna impreza Ostróda Summer Hot Days, podzielona na dwie części. Pierwsza to m. in. Festiwal Ognia i Techno Party, drugi weekend to http://]Ostróda Reggae Festiwal[/url].

Ostróda zwana była kiedyś Perłą Oberlandu. Dziś jest nie mniej utytułowana.

Została w ciągu kilku lat trzykrotnie Letnią Stolicą Warmii i Mazur, dwukrotnie Ulubioną Miejscowością Wypoczynkową i Najpiękniejszym Miastem Wyścigu Tour de Pologne, którego barwny peleton co roku przejeżdża przez miasto.

Ostróda to także Kanał Ostródzko - Elbląski. Kanał jest nie tylko najdłuższym, ale i najbardziej interesującym pod względem technicznym, unikatowym w skali światowej kanałowym szlakiem wodnym. Ma 2 śluzy oraz 5 pochylni.

Pochylnie niwelują różnicę poziomów wody o 99 metrów, a statki poruszają się po nich na specjalnych wózkach. Regularne rejsy po kanale trwają od początku maja do końca września każdego roku.

Drugi tego typu Kanał leży nad Wielkim Jeziorami i jest nazywany Kanałem Mazurskim. Jest jednak w kiepskim stanie. Jego budowa nigdy nie została zakończona.


Barbara Chadaj-Lamcho

Warto zobaczyć w Ostródzie

Zamek krzyżacki. Dziś mieści się tu Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna i Muzeum w Ostródzie oraz Galeria Sztuki.
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w środku Pieta z XIV wieku.
Kościół ewangelicko-metodystyczny neogotycki z 1907
Kościół gotycki św. Dominika Savio, odbudowany po zniszczeniach wojennych, pochodzący z XIV w.,
Wieżę Bismarcka nad Jeziorem Drwęckim.
Kamienice przy ulicy Jana Pawła II
Cmentarz Polska Górka przy ul. Olsztyńskiej. Część grobów pochodzi z I połowy XIX w.
Neogotycka wieża ciśnień pochodząca z przełomu XIX i XX w. (ul. Drwęcka)

Warto zobaczyć w gminie Ostróda:
Durag: kościół z 1713 roku
Glaznoty: kościół z 1400 roku,przebudowany w XVIII wieku, odrestaurowany w 1899 roku
Ornowo: kościół zbudowany w XV
Pierzwałd: kościół drewniany z XVIII wieku
Zajączki: cmentarz z XIX w., na nim kamienna kaplica grobowa rodziny właścicieli majątku - Kramerów.


Warto zobaczyć w sąsiednich gminach
Dąbrówno
Grunwald
Iława
Lubawa
Miłomłyn
Olsztynek
Łukta

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Daro #2546208 | 89.228.*.* 31 lip 2018 05:19

  A w Iławie niema kleszczów? oprócz nędzy nić tam niema do zaoferowania

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Saint #2279685 | 79.163.*.* 5 lip 2017 21:33

  Nie ma czegoś takiego jak "Kanał Ostródzko-Elbląski". Jest KANAŁ ELBLĄSKI. Dlaczego z uporem maniaka, mieszkańcy wschodnich części kanału, powtarzają nie prawdziwe nazewnictwo? Brak elementarnej wiedzy o swoim regionie...

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Matik #658045 | 46.134.*.* 1 maj 2012 13:15

  Nie poelcil bym Ostrody co z tego ze pelno jeziorak jak wszystkie prucz 1 to jeziora w lasach gdzie jest wiecej kleszczy i komarow niz wody.. mysle ze z tych wszystkich miast jednak najlepszym wyjsciem bez apelacjnie jest Ilawa

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  1. JA #46309 | 83.15.*.* 1 wrz 2010 10:48

   Co to ma być? Bardziej nadaje się do broszurki w recepcji urzędu miasta albo do informatora turystycznego, a nie do serwisu informacyjnego. Jeszcze żeby było ciekawiej na koniec sezonu wstawione. Gratuluję.

   odpowiedz na ten komentarz

  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5