Farma fotowoltaiczna budzi protesty mieszkańców Mielna

2021-10-28 11:11:09(ost. akt: 2021-10-28 11:22:30)
W Mielnie mieszkańcy protestują przeciwko budowie farmy fotowoltaiczna na stu hektarach. Mają w tym sprzymierzeńców. Głos w tej sprawie zabrali między innymi leśnicy.
Jak informowaliśmy, na wniosek inwestora wójt gminy Grunwald rozpoczął postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „Budowie farmy fotowoltaicznej o mocy do 70 MW wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na działce nr 189/11 w miejscowości Mielno, gmina Grunwald”.

Wójt poinformował o tym w obwieszczeniu mieszkańców Mielna, a ci zwrócili się o opinie do instytucji szeroko związanych z ochroną przyrody. Jedną z nich jest Nadleśnictwo Olsztynek. I jest już odpowiedź nadleśniczego Dariusza Krzyżanowskiego. Czytamy w niej:

"W sprawie realizacji przedsięwzięcia polegającego na „Budowie farmy fotowoltaicznej o mocy do 70 MW wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na działce nr 189/11 w miejscowości Mielno, gmina Grunwald”, Nadleśnictwo Olsztynek informuje, że realizacja przedsięwzięcia może negatywnie wpłynąć na gniazdujące w pobliżu gatunki chronione, w tym rzadkie ptaki szponiaste - bieliki oraz orliki krzykliwe, pozbawiając ich rewirów łowieckich i bazy żerowej. Działka, na której zaplanowano inwestycję, znajduje się pomiędzy dwoma dużymi kompleksami leśnymi, co w znacznym stopniu może zakłócić migrację zwierzyny".

Wcześniej swoją opinię przedstawiła Straż Ochrony Przyrody. Też negatywnie oceniającą planowaną inwestycję.
Ponad stu mieszkańców Sołectwa Mielno podpisało się też pod protestem przeciwko tej inwestycji. Petycja trafiła już do Urzędu Gminy Grunwald, gdzie prowadzone jest postępowanie administracyjne.

— To nie jest miejsce na taką elektrownię. Inwestor może budować takie fermy na 100 tysiącach hektarów, ale na terenie po kopalniach, żwirowniach. Szanujmy to, co mamy — podkreśla Karol Duda, sołtys Mielna.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5