Kobiety będą mogły zostać księżmi. Już w 2022 roku

2021-10-17 11:12:15 (ost. akt: 2021-10-17 14:51:13)
Nabożeństwo w kościele w Łęgutach

Nabożeństwo w kościele w Łęgutach

Autor zdjęcia: Arch. Ewangelicy w Ostródzie

Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce opowiedział się za wprowadzeniem ordynacji kobiet na księży.
W sobotę 16 października br., w drugim dniu synodu Kościół Ewangelicko-Augburski (luterański) w Polsce zagłosował za ordynacją kobiet na księży. Będzie to możliwe od 1 stycznia 2022 roku.
Za wnioskiem Synodalnej Komisji Kobiet głosowało 45 osób, 13 było przeciw, 1 głos był wstrzymujący. Uchwalenie wniosku dotyczącego zmiany Zasadniczego Prawa Wewnętrznego wymagało uzyskania większości 2/3 głosów.

"16 października 2021r. to data historyczna. Jedna z najważniejszych w powojennej historii Kościoła Ewangelickiego — czytamy na stronie Ewangelicy w Ostródzie. — Dziś synod przegłosował ordynację kobiet. Coś co dla wielu od zawsze było oczywistością dziś staje się faktem. Polscy luteranie będą mieli kobiety księży! Jesteśmy wdzięczni członkom Synodu za odwagę by ponad utartą tradycję i zwyczaj postawić prawdę i naprawić to co niewłaściwe. W Bożych oczach wszyscy ludzie są sobie równi.
Z wielką radością przyjęliśmy decyzję o ordynacji kobiet. Nie jest ona niczym nowym, bo kobiety w Kościele były zawsze, a chrześcijaństwo do Europy przyszło właśnie przez biblijną Lidię.
Nie byłoby też parafii w Ostródzie bez kobiet. Szczególnie diakon Ireny Heintze, która w trudnej rzeczywistości lat 40 sama prowadziła parafię w Łęgutach, Biesalu i Mańkach. Bez jej oddania i poświęcenia nie mielibyśmy dziś naszego pięknego kościoła".

Dyskusja na temat ordynacji kobiet w Kościele Ewangelicko-Augsburskim toczy się z przerwami od ponad 70 lat. W 1963 roku Naczelna Rada Kościoła umożliwiła absolwentkom teologii wprowadzenie w urząd nauczania kościelnego. Katechetki nauczały, odprawiały nabożeństwa i zajmowały się pracą duszpasterską w parafiach.

Od 1999 r., dzięki zmianom w Pragmatyce Służbowej, kobiety w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce są duchownymi w posłudze diakona. Mogą podejmować pracę charytatywną, ewangelizacyjno-misyjną oraz pomocniczą służbę Słowa Bożego (m.in. prowadzenie nabożeństw, ślubów i pogrzebów, sprawowanie Sakramentu Chrztu Św., pomoc przy dystrybucji Komunii Św.). Nie miały jednak możliwości samodzielnego prowadzenia parafii oraz sprawowania Sakramentu Komunii Św. Teraz to się zmieni.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Danielos #3078075 17 paź 2021 21:48

  Dla nieuków: u ewangelików kapłaństwo to urząd na mocy papierka. U katolików - to sakrament (pochodzący od samego Boga). Pan Jezus wybierał na apostołów mężczyzn i Kościół jest wierny tej tradycji. Z drugiej strony przypomina mi się powiedzenie: gdzie diabeł nie może, tam kobietę pośle

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

 2. Sylwia #3078069 17 paź 2021 20:36

  Niedługo współczesne kobiety wejdą do tabernakulum. Prawidłowość jest prosta: im więcej kobiet w zarządzaniu tym jest gorzej.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 3. AtoJa #3078045 17 paź 2021 12:32

  Ciekawe kiedy nasze sukienkowe pasibrzuchy dopuszczą kobiety do kapłaństwa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5