Co 10 lat z mapy znika 50-tysięczne miasto kobiet

2021-10-16 10:16:50 (ost. akt: 2021-10-16 10:43:26)
Ewa Wawrzonkowska podczas kampanii październikowej "Różowa wstążeczka" w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostródzie

Ewa Wawrzonkowska podczas kampanii październikowej "Różowa wstążeczka" w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostródzie

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne E. Wawrzonkowskiej

Miesiąc październik tzw. Różowy Październik jest od wielu lat miesiącem świadomości raka piersi. Warto pamiętać, że wczesne wykrycie w większości przypadków pozwala na całkowite wyleczenie. O profilaktyce rozmawiamy z Ewą Wawrzonkowską ze Stowarzyszenia Amazonki w Ostródzie.
— Skupiamy się na chorobach zakaźnych, a tymczasem spustoszenie sieje rak piersi. Jak to wygląda w liczbach?
— Problem chorób nowotworowych przybiera na świecie miarę epidemii. Z roku na rok liczba zachorowań na nowotwory złośliwe wzrasta. Są one drugą przyczyną zgonów w Polsce. Pierwsza to choroby układu krążenia. W 2010 r. było prawie 15.8 tys. nowych zachorowań, a w 2013 ponad 17. tys , 6 tys. umiera. W 2025 r. zachorowalność wzrośnie o 50 procent. Szczególnie niepokoi, że na nowotwory chorują coraz młodsze osoby. Wiedza na temat chorób nowotworowych raka piersi oraz regularne wykonywanie badań profilaktycznych są jednymi z najważniejszych czynników zmniejszających ryzyko rozwoju choroby. Kobiety powinny zdać sobie sprawę, że wczesne wykrycie choroby nowotworowej i podjęcie leczenia może uratować życie. Rozpoczęcie leczenia we wczesnym stadium choroby daje bardzo duże szanse na wyleczenie. Wczesne wykrycia przypadku choroby nowotworowe raka piersi i podjęcie leczenia może uratować życie. Nie każdy wykryty guzek jest rakiem.

— Jak wygląda u nas profilaktyka raka piersi?
— Program wczesnego wykrywania raka piersi obejmuje bezpłatnymi badaniami mammograficznymi kobiety w wieku 50-69 lat i przewiduje przeprowadzenie badań raz na dwa lata.
Jeszcze nie tak dawno kobiety dostawały zaproszenia na badanie. Dzisiaj tych zaproszeń już się nie wysyła. Niewiele kobiet z zaproszeń korzystało. Dzisiaj zapraszamy inaczej, przez mityngi, plakaty, dni otwarte, mammobusy, pogadanki. Każda kobieta może wybrać lekarza i poradnię, nie obowiązuje skierowanie do onkologa i ginekologa. Jeśli wynik będzie niepokojący albo okaże się, że kobieta jest zagrożona chorobą nowotworową, zostanie skierowana do ośrodków specjalistycznych na badanie diagnostyczne: USG, mammografia, biopsja, tomograf lub inne. Jeszcze raz chcę podkreślić, że niewielki procent mieszkanek poszczególnych regionów Polski korzysta z bezpłatnych badań.

Na Warmii i Mazurach programem profilaktyki raka piersi objęto 35,28 procent populacji, w tym w powiecie ostródzkim 38,19% - to dane z NFZ z tego roku.

— Co jest przyczyną tak małego zainteresowania kobiet profilaktyką?
— Większa część kobiet odkłada badania na później, to tzw. zaklinanie rzeczywistości, cześć nie interesuje się nimi, a jeszcze inne bagatelizują problem, gdyż uważają, że ich to nie dotyczy. Mamy więc sytuacje kiedy jest informacja, jest dostęp i możliwości wykonania badania, a kobiety tego nie wykorzystują. Podeprę się wypowiedzią prof. Tadeusza Pieńkowskiego, słynnego onkologa, który powiedział: u części kobiet zbyt długi jest okres od podejrzenia rozwoju raka piersi do rozpoczęcia leczenia. Wyraźnie widać, że nadal bardzo ważne jest prowadzenie edukacji i profilaktyki zdrowotnej. Działania z tego zakresu powinny być bardziej intensywne i bardziej powinny oddziaływa na społeczeństwo bez względu na miejsce zamieszkania. Szczególnie należy kłaść nacisk na małe miasta i wsie.

— Bo najważniejszy jest tu czas...
— Bezpośrednim miernikiem skuteczności wczesnego wykrywania chorób nowotworowych w tym raka piersi jest właśnie czas, który upływa od zauważenia przez chorego pierwszych objawów choroby, do zgłoszenia się do lekarza i rozpoczęcia leczenia. Im krótszy jest ten czas, tym większe szanse pacjenta na wyleczenie. Prawdopodobnie zbyt mało kobiet wierzy, że wczesne wykrycie zmian chorobowych i rozpoznanie zmiany mogą uratować życie, pomóc uciec od bólu, cierpienia i tragedii rodzinnych. Jest to olbrzymi problem kliniczny, ekonomiczny i społeczny. Uważam, że jest to problem, któremu należy poświęcić wiele czasu, spotkań, dyskusji.
Problem jest niezwykle palący i bardzo pilny, bo co 10 lat z mapy Polski znika ok. 50-tysięczne miasto kobiet! Stąd należy podkreślić i głośno mówić, że edukacja dotycząca wczesnego rozpoznania i wykrywani raka piersi powinna być tematem na pierwszej stronie każdego czasopisma, każdej rozmowy, każdej wizyty u lekarza pierwszego kontakt.

— Kto powinien edukować?
— Edukowanie społeczeństwa to priorytetowe zadanie, dla kogo? Sami państwo sobie odpowiedzcie. Wołam na alarm, niech nie ogarnia nas znieczulica na drugiego człowieka, na jego problemy zdrowotne i nie tylko. My jako amazonki również podejmujemy to zadanie i staramy się w miarę swoich możliwości i umiejętności czynić, mówić, pisać, działać. Uważam, że ocena poziomu wiedzy oraz edukacji od dziecka do dorosłego jest punktem wyjściowym do programu zwalczania raka, gdyż w przyszłości zaowocuje stanem zdrowia wszystkich mieszkańców całego kraju. Skuteczne zapobieganie chorobom nowotworowym opiera się w bardzo dużym stopniu, a powiedziałabym przede wszystkim, na wiedzy. Skąd kobiety czerpią wiedzę na temat zapobiegania chorobom nowotworowym? Jak nam mówią, to są szpital i poradnie, TV, Internet, radio; prelekcje, wykłady, porady w grupach, otwarte spotkania, mityngi i programy informacyjne, takie jako amazonki staramy się realizować.

— Gdzie można szukać informacji o profilaktyce i samej chorobie nowotworowej?
— Dobrym źródłem wiedzy są czasopisma, gazety, Internet. Na stronach o tematyce onkologicznej można poczytać na ten temat, wypowiadają się specjaliści. Chociaż wiele periodyków o szerokim zasięgu odbioru, adresowanych do kobiet i przez nie głównie czytanych, oddziałują na nie w szczególny sposób, a tym samym wywołują pewne zmiany w życiu, mają wpływ na tematy fizjologii, zdrowia, pielęgnacji ciała, mody czy kosmetyków. Ale na temat profilaktyki już niekoniecznie, bo "strach ma wielkie oczy”. A może chociaż jedna pani czy pan w porę pójdą do lekarza, gdy przeczytają wzmiankę na temat nowotworu, chociażby tę która ukazała się w Gazecie Ostródzkiej "Niech Kowalska będzie zdrowa"...

— I wracamy do tego tematu w październiku...
— O tym trzeba mówić i pisać! Edukowanie społeczeństwa jest priorytetowym zadaniem wszystkich, dla których zdrowie to skarb. Mam tu na myśli nie tylko lekarzy i cały wyspecjalizowany personel medyczny, ale nauczycieli, stowarzyszenia, kluby amazonek, wolontariuszki, dietetyków, psychologów, psychoonkologów inne osoby, które chcą, wiedzą i potrafią przekonać, przekazać, że profilaktyka to drzwi do poznania prawdy, to źródło wiedzy na temat choroby nowotworowej.

Jakie są przyczyny raka piersi?
— Ani ja, ani chyba żaden lekarz na to pytanie jednoznacznie nie odpowiemy. Przyczyn jest wiele: płeć, wiek, obciążenie genetyczne, czynniki reprodukcyjne, czynniki hormonalne, styl życia. A objawy, to twardy guzek, wyciek z brodawki, wciągnięcie brodawki, owrzodzenie brodawki, obraz pomarańczowej skórki, bolesność, ucieplenie. Zagrożenie wystąpieniem nowotworów u pewnej grupy, pewnej populacji, wynika także ze znacznego obciążenia genetycznego - tutaj kłania się badanie genetyczne. A przeszkodą w skutecznym i szybkim leczeniu jest brak samobadania i zdyscyplinowania siebie, znajomości własnego ciała, piersi i pomijanie badania piersi podczas wizyty u lekarza ginekologa. Nie u wszystkich, ale...

— Jako amazonki od lat prowadzicie taki akcje informacyjne?
— Głównym cele Ostródzkiego Towarzystwa "Amazonki" jest wszechstronne działanie na rzecz osób z rakiem piersi, prowadzenie działalności informacyjnej, opracowywanie i wydawanie materiałów edukacyjnych i informacyjnych, zaznajamianie społeczeństwa z problematyką osób po leczeniu raka piersi i możliwością powrotu do zdrowia. Organizowałyśmy i myślę, że mimo pandemii, będziemy organizowały spotkania o tematyce profilaktycznej w szkołach, tak średnich, jak i podstawowych już od najmłodszych klas, w Kołach Gospodyń Wiejskich, zakładach pracy. My same dla siebie organizujemy warsztaty, których tematyka wynika z potrzeby np. drenaż limfatyczny, dietetyka, choreoterapia, osobowość człowieka, szkolenia dla wolontariuszek, nie zapominamy o bieliźnie, protezach piersi - długo by wymieniać.

— Co poradziłaby pani dziś kobietom? Od czego zacząć?
— Bardzo ważną rzeczą dla każdej kobiety jest umiejętność samooceny swojego zdrowia. Obserwacja własnego organizmu i znajomości podstawowych zmian w zachodzących w nim w poszczególnych okresach życia, co pozwala na szybkie wykrycie wszelkich nieprawidłowości i chorób, które skłaniają do odpowiednio wczesnego zgłaszania się do lekarza i podjęcia ewentualnego leczenia. Takie postępowanie może niejednokrotnie zapobiec wielu groźnym chorobom, a nawet ratować życie. Najprostsze jest samobadanie, które kobieta może wykonać samodzielnie, a nawet powinna. Stanowi najlepszą profilaktykę guzów piersi. Należy wziąć pod uwagę fakt, że większość nowotworów piersi jest wykrywana przez same kobiet podczas samodzielnego badania. I chociaż nie każdy guz jest rakiem, to każda zmiana wymaga diagnostyki i kontaktu z lekarzem. Jeśli będziemy zdrowe, to będziemy szczęśliwe i nasi najbliżsi też będą szczęśliwi. Czego wszystkim życzę.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Babcia #3078035 17 paź 2021 04:42

    A czy kiedykolwiek na równym poziomie z profilaktyką kobiet będzie profilaktyka mężczyzn np. badanie prostaty? Czy jest szansa że w tym kraju nie będzie wreszcie dyskryminacji mężczyzn?! Kobiety mniej pracują, wcześniej przechodzą na emeryturę, dłużej żyją, Dużo bardziej doją system zdrowia i jest ich więcej. To mężczyźni powinni być pod większą ochroną służby zdrowia! Jest ewidentna dyskryminacja mężczyzn.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5