Sala edukacyjna „Ognik” znów działa i uczy

2021-10-12 10:31:02 (ost. akt: 2021-10-12 10:53:36)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

Starszaki, najstarsze przedszkolaki z Przedszkola „Promyczek”, odwiedziły Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie w ramach realizowanej tematyki dotyczącej bezpiecznego zachowania.
Przedszkolaki wzięły udział w zajęciach edukacyjnych przeprowadzonych bardzo profesjonalnie i w sposób przystępny dzieciom, przez dowódcę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Ostródzie młodszego brygadiera Marcina Wiśniewskiego przy wsparciu i współpracy z młodszą brygadier Katarzyną Wiśniewską. Atrakcyjności dodawały bardzo wiarygodnie stworzone scenografie do zajęć (np. sztucznie zadymiony pokój, nadpalona kanapa, komputer, deska do prasowania, palący się garnek). Były też stworzone niebezpieczne sytuacje na drodze, płonące ognisko w niedozwolonym miejscu…

Dzieci, przebrane w strażackie stroje, z uwagą i zainteresowaniem uczestniczyły w jakże ciekawie przygotowanych zajęciach. Uczyły się bezpiecznego zachowania oraz prawidłowego reagowania w sytuacji zagrożenia, jak się zachować i jak wezwać pomoc. Utrwalały numery alarmowe do służb ratowniczych. Rozwiązywały zadania: z kostkami - w jakiej sytuacji dzwonić lub nie, układały duże obrazy z sześciennych klocków, dotyczące prawidłowego zachowania w sytuacji zagrożenia. Następnie miały ćwiczenia sprawnościowe w zespołach: pokonywały schody, zjeżdżały na rurze, uruchamiały wóz strażacki, rozwijały linię (wąż strażacki), gasiły pożar (rzucały piłeczkami do płonących okien). Dowódca ustalał ocenę sprawności zespołu. Oczywiście sytuacje były sztucznie stworzone przy pomocy atrap. Niemniej przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem wykonywały wszystkie czynności. W nagrodę otrzymały upominki, podziękowały również za tak ciekawie przygotowane zajęcia.


Na zakończenie wycieczki dowódca jednostki zaprezentował dzieciom pojazdy strażackie oraz ich wyposażenie. Były też pamiątkowe zdjęcia w wozie strażackim. Starszaki pełne wrażeń w drodze do przedszkola deklarowały chęć bycia strażakiem. W podziękowaniu za tak udaną wycieczkę oraz w uznaniu trudnej i odpowiedzialnej służby, życzymy wszystkim strażakom tyle samo powrotów ile wyjazdów.
Bożena Dziurdzia,
wychowawca grupy


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5