Ostródzcy strażacy – nurkowie doskonalili swoje umiejętności

2021-10-11 15:26:46 (ost. akt: 2021-10-11 15:46:54)

Autor zdjęcia: kpt. Daniel Szczesny

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Ostróda” w dniach 4-8 października odbyła obóz kondycyjno-doskonalący.
Bazą nurkową i miejscem stacjonowania grupy był Ośrodek Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.
Nurkowie z ostródzkiej Komendy Powiatowej PSP trenowali nurkowanie w akwenach na terenie aglomeracji miejskiej. Olsztyn, podobnie jak wiele miast w naszym województwie, otoczony jest jeziorami. Z tych dobrodziejstw natury korzysta społeczeństwo, zwłaszcza w sezonie letnim. Co roku strażacy podejmują kilkanaście razy interwencje związane ze zdarzeniami na wodzie. Dlatego taki zakres tematyczny tym razem ćwiczyli strażacy – nurkowie z Ostródy.

Specjalizacja nurkowa jest niezwykle wymagająca i niebezpieczna. Konieczne jest ciągłe szkolenie i ćwiczenie umiejętności. Strażak, aby mógł być członkiem specjalistycznej grupy wodno-nurkowej, musi odbyć kurs i zdać egzamin państwowy. Ponadto zdobywanie kolejnych, wyższych uprawnień wiąże się z odpowiednią ilością godzin pod wodą, gdzie strażak wykonuje różnego rodzaju zadania.
Opr. st. kpt. Grzegorz Różański
Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5