Ostródzianin Patryk Chojnowski złotym medalistą igrzysk paraolimpijskich w Tokio

2021-08-30 09:11:37 (ost. akt: 2021-08-30 09:46:00)

Autor zdjęcia: Adam Nurkiewicz/Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska

Pochodzący z Ostródy Patryk Chojnowski złotym medalistą igrzysk paraolimpijskich w tenisie stołowym.
Drugie dla Polski złoto podczas igrzysk w Tokio wywalczył Patryk Chojnowski, który został mistrzem paraolimpijskim w tenisie stołowym w grze pojedynczej. W finale klasy 10. pokonał w trzech setach Francuza Mateo Boheasa.

W wielkim finale Polakowi przyszło zmierzyć się z reprezentantem Trójkolorowych Mateo Boheasem, który podczas igrzysk w Rio de Janeiro dotarł do ćwierćfinału. Nasz tenisista drugie w karierze indywidualne mistrzostwo przypieczętował triumfem w trzech setach. W dwóch pierwszych zwyciężył 11:8 i 11:5, a w decydującej trzeciej partii, która rozgrywana była na przewagi, postawił kropkę nad „i” rezultatem 12:10.

Na pierwszy rzut oka trudno dostrzec u Patryka Chojnowskiego jakąkolwiek niepełnosprawność. Miał osiem lat, gdy jadąc rowerem, został potrącony przez samochód. Auto doszczętnie zmiażdżyło prawy staw skokowy, groziła mu nawet amputacja. Lekarze w jednym ze szpitali dokonywali cudów, aby uratować kończynę. I ten cud się wydarzył, jednak powrót do sprawności sprzed wypadku okazał się niemożliwy.

Zainteresował się wówczas tenisem stołowym i zaczął odnosić sukcesy. Chojnowski błyskawicznie piął się w górę światowych rankingów. W Londynie w finale singla pokonał broniącego tytułu Chińczyka Ge Yanga. Drużynowo z Sebastianem Powroźniakiem w rozgrywkach klas 9-10, dołożył srebrny kruszec.

W Rio de Janeiro ponownie spotkał się z Ge Yangiem. Przegrał decydującego seta 14:16 i tym razem musiał zadowolić się srebrem. W zmaganiach drużynowych biało-czerwone trio w składzie Chojnowski, Piotr Grudzień i Marcin Skrzynecki wywalczyło brąz.
31-letni Chojnowski, obok Natalii Partyki, uznawany jest za lidera polskiej reprezentacji w tenisie stołowym.
Źródło: Polska Fundacja Paraolimpijska


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5