Opony wyrzucone w lesie. Czy to się nigdy nie skończy?

2021-07-22 14:49:48(ost. akt: 2021-07-22 15:13:35)

Autor zdjęcia: Archiwum RDLP

Opony, odpady budowlane, śmieci z gospodarstw domowych - leśnicy wciąż borykają się z problemem śmieci w lesie. Teraz "wyrosła" kolejna góra opon.
Tak dużo się o tym mówi, wydawałoby się że nasza świadomość rośnie, że jesteśmy coraz bardziej proekologiczni. Rzeczywistość niestety pokazuje, że jest zupełnie inaczej.
Kilka dni temu leśnicy z podolsztyńskiego Nadleśnictwa Kudypy znów znaleźli opony wyrzucone do lasu. Nie był to jeden komplet a kilkadziesiąt zużytych sztuk.

— To już kolejny raz kiedy w Nadleśnictwie Kudypy znajdujemy takie niespodzianki — informują leśnicy. — Niewiele nas już może zaskoczyć, przerobiliśmy już chyba wszystko: odpady budowlane, meble, sprzęt rtv i agd a nawet kilkadziesiąt tysięcy jajek. Dla niektórych osób las wciąż jest najlepszym miejscem na utylizację odpadów. Leśnicy posprzątają, więc po co ponosić koszty utylizacji, łatwiej wywieźć do lasu.

Ogrom zjawiska z jakim mamy do czynienia pokazują liczby. W 2020 roku z terenu polskich lasów leśnicy usunęli i zutylizowali ponad 83 tys. m3 śmieci. Gdyby je wszystkie zapakować do pociągu towarowego wypełniłyby 730 wagonów.


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5