Nurkowali w najgłębszym jeziorze w Polsce

2021-07-19 14:07:48 (ost. akt: 2021-07-19 14:13:40)

Autor zdjęcia: asp. Marek Waszkiewicz

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Ostróda” w dniach 12-16 lipca odbyła obóz kondycyjno-doskonalący w miejscowości Błaskowizna, w województwie podlaskim.
To był obóz kondycyjny specjalistycznej grupy nurkowej. Nurkowie z Komendy Powiatowej PSP w Ostródzie wybrali Jezioro Hańcza jako miejsce do treningu. Tematem wiodącym na obozie było nurkowanie na dużych głębokościach, dlatego najgłębsze jezioro w Polsce do tego doskonale się nadawało.


Ostródzcy strażacy mają uprawnienia do nurkowania do głębokości 30 metrów i właśnie na tej głębokości pod wodą wykonywali szereg zadań. Specjalizacja nurkowa jest niezwykle wymagająca i niebezpieczna. Konieczne jest ciągłe szkolenie i ćwiczenie umiejętności. Dlatego każda tego typu grupa w Państwowej Straży Pożarnej raz w roku musi odbyć taki obóz.


Strażak, aby mógł być członkiem specjalistycznej grupy wodno-nurkowej, musi odbyć kurs i zdać egzamin państwowy. Ponadto zdobywanie kolejnych, wyższych uprawnień wiąże się z odpowiednią ilością godzin pod wodą, gdzie strażak wykonuje różnego rodzaju zadania.
Opr. st. kpt. Grzegorz Różański

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5