Powstanie interaktywna mapa pomników przyrody

2021-06-26 06:00:00(ost. akt: 2021-06-25 15:10:17)
Umowę z WFOŚiGW podpisali  Mariusz Grodzki i Bartek Niewiadomski ze Stowarzyszenia M14StO

Umowę z WFOŚiGW podpisali Mariusz Grodzki i Bartek Niewiadomski ze Stowarzyszenia M14StO

Autor zdjęcia: Artur Munje

W całej Polsce jest ich 36 tysięcy, w naszym powiecie 156, a może być o wiele więcej. Pomniki przyrody, bo o nich mowa, są często nieoznakowane i nie wiadomo jak je znaleźć. Stąd pomysł na stworzenie mapy pomników.
Stowarzyszenie M14StO otrzymało grant finansowy od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na projekt „Mapa pomników przyrody powiatu ostródzkiego”. Partnerami projektu są: Starostwo Powiatowe w Ostródzie oraz Biblioteka Powiatu Ostródzkiego.
Liczba pomników przyrody na terenie naszego powiatu wynosi aż 156 obiektów, na które składają się głównie drzewa i głazy, ale także i grupy drzew (np. 155 lip przy jednej alei w gminie Grunwald). Obiekty te często nie są w ogóle oznakowane, ani nie wiadomo jak je znaleźć.

— Żeby to ułatwić mieszkańcom lub turystom przygotujemy interaktywną mapę pomników przyrody znajdujących się na terenie powiatu ostródzkiego, opiszemy je (m.in. rodzaj pomnika, dojazd, ciekawostki przyrodnicze znajdujące się w pobliżu – red.), sfotografujemy i umieścimy na specjalnie w tym celu stworzonej stronie www. Po kliknięciu na dany obiekt, potencjalny zainteresowany będzie mógł odnaleźć jego koordynaty GPS, zdjęcia oraz atrakcyjny opis. — mówi Artur Munje ze Stowarzyszenia M14StO. — Dodatkowo ogłosimy konkurs "Znajdź swój pomnik przyrody". Kierujemy go do wszystkich grup społecznych, a będzie on polegał na możliwości zgłaszania nowych pomników przyrody znajdujących się na terenie powiatu ostródzkiego. Na zwycięzców będą czekały atrakcyjne nagrody.

Czy są pomniki przyrody? Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

Na terenach niezabudowanych, jeżeli nie stanowi to zagrożenia dla ludzi lub mienia, drzewa stanowiące pomniki przyrody podlegają ochronie aż do ich samoistnego, całkowitego rozpadu. Ustanowienie pomnika przyrody odbywa się na mocy uchwały rady gminy.
W 2013 r. mieliśmy ich w całej Polsce prawie 36 tys. Tak wysoka liczba świadczy o bogactwie naszej przyrody oraz dużym zaangażowaniu w jej ochronę.

Jak to wygląda w okolicy Ostródy? Na terenie Nadleśnictwa Miłomłyn występują 32 pomniki przyrody, tym:
pojedyncze drzewa –  10 szt., grupy drzew – 10 szt. głazy narzutowe –  3 szt., pomniki powierzchniowe –  2 szt. (stanowisko żółwia błotnego oraz drzewostan bukowo-modrzewiowy).
Aktualna liczba uznanych pomników przyrody na terenie Nadleśnictwa Stare Jabłonki wynosi 40 szt. Są to głównie prastare drzewa: 25 dębów, 4 sosny, 5 lip, 2 buki, 1 świerk, 2 grupy drzew (3 dęby i 3 modrzewie) oraz 1 głaz narzutowy.

Wiecie że... Dąb Bolesław najstarszy w Polsce, rosnący w pobliżu miejscowości Bagicz. Jego wiek to prawdopodobnie ok. 400 lat, a według niektórych źródeł nawet 800!
Fot. Archiwum Lasy Państwowe



Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B